PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

VAT przy zakupie urządzeń do produkcji protez

Autor: Łukasz Sowa
12-10-2012, 07:19
VAT przy zakupie sprzętu (foto: sxc.hu)
VAT przy zakupie sprzętu (foto: sxc.hu)
Czy można odliczyć kwotę podatku od towarów i usług, naliczonego na fakturach dokumentujących zakup urządzeń wykorzystywanych wyłącznie do produkcji protez dentystycznych i ich elementów?

Urządzenia te są zakwalifikowane jako środki trwałe firmy (wpisane do ewidencji środków trwałych w dacie oddania ich do użytku).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (w interpretacji indywidualnej IPTPP2/443-862/11-2/JS) zaznaczył, że istotną zasadą, uzależniającą prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, jest istnienie związku dokonanych zakupów (inwestycji) z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tymczasem odpłatna dostawa towarów (protez dentystycznych i ich elementów) oraz odpłatne świadczenie usług (naprawa protez), co prawda zostały zaliczone jako czynności opodatkowane, wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, ale korzystają one jednocześnie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z artykułu tego wynika, że zwolnione z VAT są usługi świadczone przez techników dentystycznych (w ramach wykonywania zawodu), jak również dostawa protez dentystycznych i sztucznych zębów realizowana przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Skoro technik dentystyczny nie dolicza podatku VAT do ceny świadczonych usług protetycznych, nie ma również prawa odliczenia podatku od zakupionych towarów i usług, które nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, tzn. takim, których następstwem byłoby określenie zobowiązania w podatku należnym od towarów i usług.

Ostatecznie zatem należy uznać, że nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego, a wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów (m. in. materiałów, narzędzi, urządzeń), które to towary będą służyły czynnościom zwolnionym z podatku od towarów i usług dowodzi dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   zakup sprzętu   VAT   protezy zębowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH