PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Używanie określenia klinika - przewinieniem zawodowym

Autor: miro • Źródło: ms
08-03-2021, 11:00
Używanie określenia klinika - przewinieniem zawodowym Klinika, czyli co? (fot. shutterstock)
- Określeń „klinika” i „kliniczny” mogą używać jedynie podmioty lecznicze utworzone lub prowadzone przez uczelnię medyczną, a także podmioty lecznicze i praktyki zawodowe udostępniające (na podstawie stosownej umowy z uczelnią medyczną) swoje jednostki organizacyjne do realizacji zadań polegających na kształceniu przed- i podyplomowym w zawodach medycznych – przypomina Biuro Prawne OIL w Gdańsku.

Użycie słowa „klinika” lub „kliniczny” przez pozostałe podmioty i osoby jest niezgodne z art. 89 ust. 6 ustawy z  15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j., Dz.U. z 2020r., poz. 295 z późn. zm.). Dotyczy to zarówno zamieszczania takich oznaczeń w nazwach działalności gospodarczej, jak również na stronach internetowych i dokumentach związanych z prowadzoną działalnością – tłumaczy adw. Damian Konieczny.

***

Przypomnijmy zatem, że wiele gabinetów chętnie po ten termin sięga przy tworzeniu nazwy, gdyż  ustawa o działalności leczniczej nie przewiduje kar za nieuprawnione używanie tego słowa. Nic więc dziwnego, iż od placówek z "kliniką" w nazwie aż się roi w internecie. Stwierdzenie, że większość z nich łamie prawo niewiele oznacza.

Izby lekarskie walczą z tym zjawiskiem na dwa sposoby. Po pierwsze izba lekarska może wszcząć postępowanie dyscyplinarne przeciwko dentyście, dopuszczającego się takiego wykroczenia. Problem w tym, że wiele z placówek leczniczych, działających pod wezwaniem klinika, jest prowadzonych przez przedsiębiorców bez pwz, którzy zatrudniają lekarzy.

W takiej sytuacji o prawdopodobnym naruszeniu prawa powinny być powiadamiane organy rejestrujące podmioty lecznicze. Wojewoda może wystąpić z żądaniem udokumentowania, że placówka ma prawo używać słowa "klinika" czy "kliniczny". Po takiej interwencji większość obiektów szybko zmienia nazwę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia   gabinet idealny  

POLECAMY W SERWISACH