PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uszkadzał zęby pacjentom, aby zakładać korony. Dentysta skazany na 4 lata więzienia

Autor: miro • Źródło: eu.jsonline.com
21-07-2022, 19:28
Uszkadzał zęby pacjentom, aby zakładać korony. Dentysta skazany na 4 lata więzienia Wydumane korony przyniosły dentyście fortunę a pacjentom uszczerbek na zdrowiu Fot.AdobeStock
Dentyście udowodniono, że celowo uszkadzał zęby pacjentom, aby później mieć podstawę do realizowania drogich procedur polegających na zakładaniu koron. W ten sposób bezpodstawnie wzbogacił się o 1,5 mln dol. Za swój czyn skazany został na 4,5 roku więzienia.
  • Dentysta przekonywał pacjentów o konieczności założenia koron, pomimo, że takiej potrzeby nie było. Co gorsza, przed "leczeniem" następowało niszczenie zębów, w celu prokurowania dowód potwierdzających podjęcie właściwej decyzji
  • Dentysta hochsztapler w ciągu 20 miesięcy obsadził 1600 zbytecznych koron
  • Za przestępstwa na szkodę pacjentów i ubezpieczycieli stomatolog skazany został na 4,5 roku więzienia
  • 100 pacjentów czeka z pozwami cywilnymi    

Zysk przed uszczerbkiem na zdrowiu pacjentów

62-letni dentysta Scott Charmoli przekonywał pacjentów, że w ich przypadku niezbędne jest założenie koron, w przeciwnym razie stan ich uzębienia na tyle się pogorszy, że będzie konieczne wdrożenie jeszcze bardziej radykalnego leczenia.

Niebezpieczny stomatolog używał wymyślnych zabiegów socjotechnicznych, aby przekonać leczone osoby do swoich racji. Czynił to na tyle przekonująco, że przez wiele lat (od 2019 do 2020) nikt nie podejrzewał oszustwa.

Po uzyskaniu zgody na założenie koron Scott Charmoli uszkadzał zęby nieświadomym pacjentom, wykonywał zdjęcie rtg, aby były podstawą do wypłaty od ubezpieczycieli należności za leczenie.

1600 koron w 20 miesięcy. Wykrycie procederu 

Dentysta wpadł po tym jak nabywcy jego praktyki Jackson Dental Clinic (transakcję przeprowadzono w 2019 r.) zaczęli przeglądać dokumentację medyczną pacjentów przejętych wraz z kliniką. Szybko doszli do wniosku, że były właściciel dokonywał na duża skalę oszustw na szkodę pacjentów i firm ubezpieczeniowych.

Sprawą zajęła się policja.

Fakty są takie, że w ciągu 20 miesięcy hochsztapler założył ponad 1600 koron, średnio ponad trzy dziennie! Dyrektor jednej z firm ubezpieczeniowych zeznał, że dentyści z Wisconsin zakładają mniej niż sześć koron na 100 pacjentów, wskaźnik ten dla Charmoli był siedmiokrotnie wyższy.

Prokuratorzy prowadzący dochodzenie w notatce tzw. skazującej napisali m.in., że Charmoli narażał pacjentów na potencjalnie dożywotnie konsekwencje swoich czynów. Nie dbał o to, że osoby poddane bezprawnym procedurom będą narażone w przyszłości na:

  • odczuwanie bólu,
  • ryzyko leczenia kanałowego,
  • konieczność wszczepiania implantów,
  • potrzebę wymiany koron.

Nieszczere przyznanie się do winy 

Większość pacjentów nigdy nie skarżyła się na ból, ani nie była świadoma „konieczności” noszenia koron. Charmoli stosował manipulację psychologiczną, ostrzegając, że pominięcie zalecanej procedury może później spowodować jeszcze większe szkody i koszty – ocenili prokuratorzy.

W trakcie rozprawy sądowej dentysta zarzekał się ze łzami w oczach, że nigdy nie było jego zamiarem skrzywdzenie kogokolwiek w jakikolwiek sposób i że kochał wszystkich pacjentów.

Stomatolog został skazany na 4,5 lat więzienia. Sam zrezygnował z licencji zawodowej. To jednak nie koniec jego potyczek z prawem. Z pozwami cywilnymi czeka już stu pacjentów „leczonych” przez bezwzględnego człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   korony   dentysta w więzieniu  

POLECAMY W SERWISACH