PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ustawa o zdrowiu publicznym na początku 2016 r.?

PAP/szaft
04-03-2015, 09:54
Ustawa o zdrowiu publicznym na początku 2016 r.? Według Ewy Kopacz ustaw ma być przełomem dla polskiego systemu ochrony zdrowia (fot. Fotolia/PTWP)
Projekt ustawy o zdrowiu publicznym skierowany został do uzgodnień wewnętrznych. Ustawa ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany.
O tym, że projekt przygotowany przez pełnomocniczkę rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym i wiceminister zdrowia Beatę Małecką-Liberę jest gotowy, premier Ewa Kopacz informowała w połowie lutego. Jak wtedy mówiła, ustawa ta "będzie przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia".

Zaznaczyła wówczas, że do projektu ustawy dołączony jest w formie rozporządzenia Narodowy Program Zdrowia (obecny kończy się w tym roku - PAP), w którym opisane jest jego finansowanie - m.in. ze środków wydawanych dotąd na Narodowy Program z Rakiem (także kończy się w tym roku; na jego realizacje wydawane jest ok. 250 mln zł rocznie - PAP) oraz z wpływów pochodzących z realizacji ustawy hazardowej i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak mówiła, zasadność wydawania pieniędzy z Narodowego Programu Walki z Rakiem była poddawana w wątpliwość przez różne instytucje. Jednak - jak zaznaczyła - bardziej "opłacalne jest inwestowanie pieniędzy w profilaktykę niż potem w medycynę naprawczą. Więc tego rodzaju aspekty również są opisane w tym Narodowym Programie Zdrowia".

Tego samego dnia Małecka-Libera poinformowała, że w nowym Narodowym Programie Zdrowia będą nie tyle działania dotyczące konkretnych schorzeń, ale czynników ryzyka. W tym kontekście wymieniła m.in. otyłość, nadciśnienie oraz papierosy i alkohol.

Mówiła też, że główny nacisk resort zdrowia chce położyć na stworzenie rozwiązań profilaktyczno-edukacyjnych. Jej zdaniem dotychczasowe działania profilaktyczne nie przyniosły spodziewanego efektu, bo programy zdrowotne, które są realizowane zarówno centralnie, jak i w samorządach, nie są spójne, brak im kontynuacji i oceny. - To są właśnie te wyzwania, które chcemy podjąć w najbliższym czasie poprzez ustawę, ale przede wszystkim przez Narodowy Program Zdrowia - powiedziała.

Według zapowiedzi Małeckiej-Libery ustawa o zdrowiu publicznym miałaby wejść w życie z początkiem 2016 r.

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Projektowana ustawa umożliwić ma zintegrowanie wszystkich tego rodzaju działań, przyjmując zasadę oceny potrzeb zdrowotnych, stworzenia narodowego programu zdrowia, dopasowania działań z zakresu zdrowia publicznego do tworzonych równolegle programów wojewódzkich.

Po zakończeniu konsultacji wewnętrznych, projekt ma trafić do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Na zgłaszanie uwag będzie 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH