PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unity stomatologiczne elementem przestępstwa. Sprawa w sądzie

Autor: miro • Źródło: ms
25-07-2022, 08:28
Unity stomatologiczne elementem przestępstwa. Sprawa w sądzie Unity stomatologiczne zostały dostarczone, czy nie sprawa w sądzie Fot. AdobeStock
Właścicielka gabinetu stomatologicznego potraktowała dostawę dwóch unitów stomatologicznych jak bezzwrotną pożyczkę. Unity użytkowała, ale płacić za nie nie miała zamiaru - uznał sąd. Jest też drugi wyrok w sprawie - całkowicie odmienny.
  • Powstało pytanie czy unity stomatologiczne faktycznie zostały dostarczone gabinetowi dentystycznemu , który za nie nie zapłacił
  • Pojawiły się dwa wyroki sądowe w sprawie, jeden skazywał właścicielkę gabinetu stomatologicznego na karę, drugi uniewinniający ją w całości
  • Sprawa w apelacji została skierowany do sądu okręgowego do ponownej analizy  

Powstało pytanie czy dostawca dwóch unitów stomatologicznych o łącznej wartości 111,9 tys. zł wiedział, że właścicielka gabinetu stomatologicznego nie ma pieniędzy, żeby za nie zapłacić? Czy wiedział także, że sprzęt będzie potraktowany jako zastaw pod kredyt udzielony przez bank?

Gdy fakt ten stał się dla dostawcy sprzętu ewidentny a brak woli polubownego załatwienia sprawy - oczywisty – sprawa została skierowana do sądu rejonowego, który uznał, że kredyt został udzielony, ale pieniądze pod zastaw unitów rozdysponowano na zupełnie inne cele. Co gorsza posiadaczka obu unitów nie wyrażała woli uiszczenia za nie należności.  

Wyrok sądu rejonowego - winna właścicielka gabinetu

Sąd rejonowy stwierdził bezsporną winę właścicielki gabinetu stomatologicznego i zasądził grzywnę w wysokości 7 tys. zł oraz nakazał zapłatę 111,9 tys. zł za unity stomatologiczne.

Wyrok ten zaskarżyli obrońca oskarżonej oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego.

Wyrok sądu okręgowego - właścicielka gabinetu niewinna

Jak wiadomo, sąd rejonowy zasądził obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości, gdy faktycznie dostawca nie poniósł takiej szkody. Sprzętu o tej wartość nigdy nie dostarczył, a zasądzenie kwoty w pełnej wysokości doprowadzi do nieuzasadnionego wzbogacenia się pokrzywdzonego
Sąd Okręgowy uniewinnił właścicielkę gabinetu od popełnienia zarzucanego jej przestępstwa, obciążając Skarb Państwa kosztami postępowania w sprawie.

Pojawiła się także sugestia, że wartość unitów została zawyżona, aby kredyt opiewał na wyższą kwotę, a zatem dostawca zdawał sobie z tego sprawę, że bierze udział w dość specyficznej operacji finansowej.

Pokrzywdzony wystawił pozorne faktury VAT, na sprzęt którego faktycznie nigdy nie dostarczył i w ogóle nie miał takiego zamiaru oraz zawyżył wartość dostarczonych unitów na potrzeby wniosku kredytowego.

Sprawa do ponownego rozpatrzenia

Wyrok ten w całości zaskarżyli kasacją prokurator oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego.

Sąd apelacyjny uznał ich racje i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sygn. akt IV KK 205/20

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   sąd   unit stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH