PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ukraińscy lekarze mogą wspomóc walkę z pandemią

PAP/en
23-10-2020, 08:52
Ukraińscy lekarze mogą  wspomóc walkę z pandemią Otwiera się możliwość szybkiej rekrutacji lekarzy poza granicami Polski (fot. Shutterstock)
Agencje zatrudnienia mogą ściągnąć tysiące specjalistów ze Wschodu, pod warunkiem, że zostaną zniesione bariery dla ich pracy w Polsce.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że sytuacja epidemiczna Polski staje się coraz poważniejsza. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych zakażeniach i śmierci 168 osób. W szpitalach przebywa ponad 10 tys. chorych na Covid-19. Jak pisze gazeta rosną obawy, czy będzie miał ich kto leczyć. Szansą na szybkie rozwiązanie deficytu krajowych kadr może być personel medyczny z zagranicy.

- Pierwszą grupę kilkudziesięciu lekarzy z Ukrainy jesteśmy w stanie zwerbować w ciągu dwóch tygodni - zapewnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników, w tym fachowców i specjalistów z Ukrainy.

Dodaje, że w krótkim czasie jego firma jest w stanie zrekrutować łącznie kilka tysięcy przedstawicieli personelu medycznego. - Z naszych szacunków wynika, że w tej chwili potencjalnie zainteresowanych pracą w Polsce jest ok. 1,5-2 tys. lekarzy oraz nawet 2-3 tys. pielęgniarek i sanitariuszy - wyjaśnia Inglot.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że część z nich pracowała już albo pracuje w Polsce, tyle że często nie w swoim zawodzie, bo skutecznie utrudniają im to bariery regulacyjne. Teraz wraz z projektem tzw. ustawy covidowej, pojawiła się szansa, by te bariery nieco zmniejszyć, ułatwiając medykom spoza Unii dostęp do polskiego rynku pracy, na którym pogłębia się niedobór kadr.

Według statystyk OECD, organizacji zrzeszającej najbardziej rozwinięte kraje, na które powołuje się gazeta, Polska jest na szarym końcu pod względem dostępności lekarzy, czyli ich liczby na tysiąc mieszkańców. U nas ten wskaźnik wynosił w zeszłym roku niespełna 2,4 - a więc sporo poniżej średniej dla OECD (3,5)" - podaje Rzeczpospolita.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH