PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

UE: periodontologia i stomatologia dziecięca - łatwiej o uznanie kwalifikacji

Autor: miro • Źródło: NRL/ms
22-11-2013, 12:02
UE: periodontologia i stomatologia dziecięca - łatwiej o uznanie kwalifikacji UE: periodontologia i stomatologia dziecięca - łatwiej o uznanie kwalifikacji (foto: Fotolia/PTWP)
Nowelizacja unijnej dyrektywy w sprawie automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych pozwala na włączanie w taki system m.in. periodontologii i stomatologii dziecięcej, o co zabiegała Naczelna Izba Lekarska.
Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej przyjęły w październiku i listopadzie 2013 roku tekst nowelizacji dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Nowe regulacje będą stosowane mniej więcej od początku 2016 r., choć poszczególne państwa mogą wdrażać nowe postanowienia wcześniej.


Co wprowadza dyrektywa dla lekarzy i lekarzy dentystów? O tym informuje Naczelna Rada Lekarska.

Wiadomo m.in. że:

- pojawi się Europejska Legitymacja Zawodowa (European Professional Card), która będzie rodzajem elektronicznego certyfikatu zawierającego:
- - dane osobowe lekarza i lekarza dentysty,
- - posiadane dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych,
- - zaświadczenia.
(Naczelna Izba Lekarska zabiegała o taką legitymację dla polskich lekarzy).

- niezbędna będzie znajomości języka kraju przyjmującego, którego poziom opanowania sprawdzony zostanie po uznaniu kwalifikacji np. po wystawieniu Europejskiej Legitymacji Zawodowej, lecz przed przyznaniem uprawnienia do wykonywania zawodu;

- wymagany czas studiów lekarsko - dentystycznych wynosić będzie co najmniej 5 lat (minimum 5 000 godzin nauczania)
- podobnie wymagany czas studiów lekarskich wynosić będzie co najmniej 5 lat (minimum 5 500 godzin nauczania),

- należy oczekiwać włączania do systemu uznawania automatycznego kwalifikacji kolejnych specjalizacji lekarskich i lekarsko - dentystycznych (które w tym zakresie podlegać będą takim samym regułom jak specjalizacje lekarskie), co oznacza większe niż dotychczas możliwości włączenia w system automatycznego uznawania np. periodontologii lub stomatologii dziecięcej.
(Naczelna Izba Lekarska zabiegała o takie rozwiązanie).

- pojawi się zobowiązanie państw do zgłaszania lekarzy i lekarzy dentystów, którym organ publiczny lub sąd zakazał wykonywania zawodu lub ograniczył jego zakres (czasowo lub na stałe)

- wystąpi zobowiązanie państw do przedstawiania fałszywych dyplomów - w przypadku skazania przez sąd za taki czyn.

O zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych traktuje dyrektywa 2005/36/WE.

(oprac. KS)

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH