PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Twarz nieaktywnego zawodowo lekarza dentysty w reklamie

Autor: miro • Źródło: ms
27-09-2017, 10:06
Twarz nieaktywnego zawodowo lekarza dentysty w reklamie Dentysty nie powinno być w reklamie (foto: pixabay)
Tytuł przewrotny, gdyż lekarz dentysta, posiadający prawo wykonywania zawodu, nie może w jakikolwiek sposób brać udział w reklamie produktu medycznego lub usługi medycznej.

Nie jest istotne czy lekarz dentysta aktywnie wykonuje zawód, czy też okresowo nie czyni tego, korzystając np. z różnej formy urlopu.

Lekarz dentysta z PWZ, wpisany na listę członków izby lekarskiej, nie może użyczać swojego wizerunku w żadnej formie reklamy komercyjnej.

W zasadzie jedyną możliwością uczestniczenia w reklamie wyrobu medycznego bez konsekwencji jest złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty. Oczywiście taki sam skutek przynosi pozbawienie tego prawa na podstawie prawomocnego wyroku (to powoduje z mocy prawa skreślenie z listy członków okręgowej izby lekarskiej).

Brak zgody na udział w reklamie komercyjnej wynika z art. 63 pkt 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Lekarz dentysta nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych. Za złamanie tego zakazu wobec lekarza dentysty występującego w reklamie wyrobów medycznych może być wszczęte postępowanie w związku z odpowiedzialnością zawodową jaką ponosi za naruszenie zasad etyki lekarskiej (na podstawie art. 53 ustawy o izbach lekarskich).

Lekarz dentysta, któremu okręgowa rada lekarska przyznała prawo wykonywania zawodu i który równocześnie wpisany został na listę członków w tej izbie - musi liczyć się z konsekwencjami za udział w reklamie komercyjnej. Tak jest, bez znaczenia czy lekarz dentysta świadczy opiekę zdrowotną czy też nie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
reklama   Kodeks Etyki Lekarskiej   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH