PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
15-02-2021, 14:06
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych Jaką pomoc otrzymują dentyści (fot. pixabay)
Lek. dent. Marcin Krufczyk, prowadzący gabinet dentystyczny Dentysta.eu, nie ustaje w wysiłkach zmierzających do objęcia dentystycznych praktyk lekarskich (PKD 86.23.Z) przepisami tarczy antykryzysowej, co najmniej w postaci zwolnienia z ZUS, a także możliwości uzyskiwania subwencji.

Na postulaty Marcina Krufczyka odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a z tej odpowiedzi wynika, że urzędnicy nie rozumieją sytuacji w jakiej znalazły się gabinety stomatologiczne.

Pomoc rządu nie odpowiada potrzebom właścicieli gabinetów stomatologicznych

Pismo z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zawiera m.in. taki wątek: nadal istnieje możliwość skorzystania z części instrumentów z tarczy antykryzysowej uchwalonej na wiosnę 2020 r., w tym z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności składek ZUS albo rozłożenia na raty należności bez opłaty prolongacyjnej. Pomoc ta jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.

MRPiT przyznało, że praktyka lekarska dentystyczna (Kod PKD 86.23.Z) nie została uwzględniona w przepisach ustawy z 9 grudnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, która ma pomagać przedsiębiorcom, będącym w szczególnej potrzebie.

Póki co MRPiT poleca właścicielom praktyk stomatologicznych dopłaty do oprocentowania kredytów, gwarancje de minimis do 80 proc. kwoty kredytu, wsparcie z urzędów pracy.

MRPiT informuje również, że ZUS nie nalicza opłaty prolongacyjnej, związanej z odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty należności z tytułu składek do ZUS.

ZUS odstępuje także od pobierania odsetek za zwłokę od należności za okres od stycznia 2020 r., a na wniosek przedsiębiorcy ZUS może również umorzyć składki, w przypadku, gdy uzna, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Podatnicy mogą wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie indywidualnej ulgi w spłacie podatku w postaci:
- odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty,
- odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
- umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej – na wskazanych w przepisach warunkach.

MRPiT  przypomina także, że wprowadzono inne ułatwienia podatkowe dla firm, np. możliwość odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r.

 

 

 

Kancelaria prezydenta RP przekazała sprawę MZ oraz MRPiT.

O co chodzi właścicielom gabinetów stomatologicznych

Z pewnością nie takiej odpowiedzi oczekiwał sygnatariusz petycji.

Lek. dent. Marcin Krufczyk nie ustaje jednak w wysiłkach, zmierzających do objęcia dentystycznych praktyk lekarskich (PKD 86.23.Z) przepisami tarczy antykryzysowej, co najmniej w postaci zwolnienia z ZUS, a także możliwości uzyskiwania subwencji.

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ZUS   Marcin Krufczyk   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH