PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

TK: kary za nieterminowe złożenie sprawozdania o odpadach niekonstytucyjne. Dentyści dostaną zwrot?

jsz
16-10-2013, 09:54
TK: kary za nieterminowe złożenie sprawozdania o odpadach niekonstytucyjne. Dentyści dostaną zwrot? TK: kary za nieterminowe złożenie sprawozdania o odpadach niekonstytucyjne. Dentyści dostaną zwrot? (Fot. TK)
Nawet 10 tysięcy – kary o takiej wysokości za nieterminowe złożenie sprawozdania o odpadach musiało zapłacić wielu stomatologów prowadzących gabinety. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niesłusznie.

Sędziowie uznali, że „art. 79c ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach w brzmieniu obowiązującym od 12 marca 2010 r. do 19 lipca 2011 r., przez to, że przewiduje niepodlegającą miarkowaniu karę pieniężną w wysokości 10 000 zł za nieterminowe przekazanie zbiorczego zestawienia danych o odpadach, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji".

Sprawozdania - tak

TK stwierdził, że sama idea przedstawiania sprawozdań jest zasadna. Trybunał podkreślił „istnienie bezpośredniej i ścisłej więzi między stopniem wykonania obowiązków sprawozdawczych a niebezpieczeństwem zanieczyszczenia środowiska, wpływającej na samodyscyplinę podmiotów gospodarczych w ich postępowaniu z posiadanymi odpadami".
- Prowadzenie ewidencji zgodnie z rzeczywistością pełni funkcję informacyjną i dyscyplinuje przedsiębiorcę do postępowania, które zapewni zgodność rzeczywistego poziomu wytwarzania lub postępowania z odpadami z normami ustawowymi - orzekli sędziowie.

Kary - tak, ale inaczej nakładane

TK uznał jednak, że ustawodawca przekroczył konstytucyjne granice proporcjonalności regulacji sankcji administracyjnych. Zdaniem sędziów problemem nie jest wysokość kary - 10 tys. złotych, ale brak mechanizmu uprzedniego wezwania lub ponaglenia przedsiębiorcy do terminowego wykonania ustawowego obowiązku.
Jednocześnie Trybunał stwierdził, że kwestionowana kara pieniężna za nieterminowe przekazanie zbiorczego zestawienia danych o odpadach nie była aż tak dolegliwa, by uznać ją de facto za niedopuszczalną sankcję karną.

Zwroty?

- Od momentu ukazania się tego wyroku w Dzienniku Ustaw w ciągu miesiąca należy wystąpić do organu, który karę wymierzył z wnioskiem o wznowienie postępowania administracyjnego, a w postępowaniu tym domagać się umorzenia postępowania i zwrotu zapłaconej kary - zachęca lek. dent. Andrzej Cisło.
Stomatolog przypomina na swojej stronie, że w 2011 roku karę w wysokości 10 tys. złotych nałożono na ponad 100 dentystów.

Kwestię odpadów medycznych poruszaliśmy niejednokrotnie na naszym portalu:

Marcowe zestawienia o odpadach - problem ciągle aktualny

Sprawozdania ekologiczne - będzie ich mniej

Sprawozdanie ekologiczne (pierwsze z trzech) do końca stycznia

Zakaźne odpady medyczne - nowa biurokracja?

Zakaźne odpady medyczne - czas szykować nową teczkę na dokumenty?

Szczecin: lekarze wiedzą jak rozliczać odbiór śmieci

Odpady medyczne za pięć dwunasta

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH