Tajemnica lekarska ponad kontrolą skarbową

Okręgowa Rada Lekarska w Opolu jeszcze raz zwróciła uwagę lekarzom i lekarzom dentystom na zakaz łamania tajemnicy lekarskiej w wyniku udzielenia informacji, które mogą zawierać dane objęte taką tajemnicą.
Zakaz nie dotyczy sytuacji gdy medyk zostanie zwolniony z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej przez sąd.
Do stanowiska tego odniosła się radca prawny Anna Krauze. Pisze ona w obszernym uzasadnieniu, o tym, że opinia ORL w Opolu jest prawidłowa.
Urzędy skarbowe podczas kontroli powołują się m.in. na normę art. 7c. ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, który brzmi następująco:
1. Organy kontroli skarbowej, w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1-3, mogą zbierać i wykorzystywać informacje, w tym dane osobowe, od osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, o zdarzeniach mających bezpośredni wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego oraz przetwarzać je w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych, także bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, są udostępniane na podstawie postanowienia organu kontroli skarbowej, w terminie i w formie określonej przez ten organ. W uzasadnieniu postanowienia należy wskazać okoliczności, z których wynika konieczność pozyskania żądanych informacji.
3. Podmiotowi, do którego skierowano postanowienie, o którym mowa w ust. 2, przysługuje zażalenie do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.
Formą wyrażającą protest lekarza na postanowienie organu kontroli skarbowej, w zakresie konieczności udostępnienia danych pacjentów, jest zatem zażalenie do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Jest to pierwszy z kroków, który w razie otrzymania takiego postanowienia, trzeba podjąć.
Złamanie tajemnicy lekarskiej może wiązać się z naruszeniem normy art. 266 kodeksu karnego i skutkować ewentualną odpowiedzialnością karną lekarza, co tym bardziej przemawia za nieudzielaniem informacji nią chronionych.
NIL zleciła sporządzenie opinii prawnej na temat tajemnicy lekarskiej w przypadku kontroli urzędu kontroli skarbowej. Jest to opinia z 10 stycznia 2013 r., której treść wskazuje na brak możności udzielania kontrolerom informacji o pacjencie.
Niemałe zamieszanie w środowisku lekarskim wywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 29 stycznia 2014 r., I SA/Go 624/13, w którym Sąd rozpatrzył skargę jednego z lekarzy na grzywnę nałożoną w postępowaniu kontrolnym przez urząd skarbowy. Wyrok ten był niekorzystny dla lekarza. Fragment jego treści jest następujący:
W ocenie sądu, dane pacjentów obejmujące imię i nazwisko, adres nie są objęte tajemnicą medyczną, nie są to dane medyczne. W kontekście brzmienia art. 26 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.) należy odróżnić dane identyfikujące pacjenta od stanowiących dokumentację medyczną danych o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach. Brak jest podstaw do stwierdzenia, że dane osobowe stanowią jednocześnie dane o charakterze medycznym. Ustawodawca zakres chronionych danych medycznych ograniczył bowiem wyłącznie do informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu lekarza. Przy czym, zgodnie z ustawą z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 z zm.), wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności na: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób, zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
CZYTAJ TAKŻE:
» Zasady uznawania kwalifikacji lekarzy dentystów na obszarze UE. Pomocne wnioski
lexDENT» Personel medyczny powinien być zaszczepiony II dawką przypominającą
newsDENT» Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT» Przedawnienie odpowiedzialności za błąd medyczny. Nie wolno zapominać o wniosku
lexDENT
-
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT -
104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT -
Szczepienia medyków czwartą dawką przeciw COVID-19. Od 17 sierpnia
newsDENT -
Bakterie w jamie ustnej mają wpływ na nadciśnienie. Ważna zależność
techDENT -
Kto chce leczyć stomatologicznie uczniów ze Szprotawy
newsDENT -
Dziecko u dentysty. Wirtualna rzeczywistość jak środek znieczulający
techDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Pacjenci masowo nie przychodzą na wizyty lekarskie. Zbadano, jak rozwiązać problem
bizDENT -
ZUS odmawia dentystce pracy na swoim. Sąd Najwyższy oponuje
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Bogatynia, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raszyn, mazowieckie