PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tajemnica lekarska, co po śmierci pacjenta – Ministerstwo Zdrowia łagodnieje

Autor: miro • Źródło: ms
16-11-2016, 09:20
Tajemnica lekarska, co po śmierci pacjenta – Ministerstwo Zdrowia łagodnieje Tajemnica lekarska z ograniczeniami
Grupa posłów, zaniepokojona jest kwestią wyrażania zgody na ujawnienie tajemnicy lekarskiej na wniosek osoby bliskiej zmarłemu. Uważają oni, że jest to dla lekarzy dylemat trudny do rozwikłania. Jak wobec nowych przepisów zachować  mają się lekarze - pyta ministra zdrowia czwórka parlamentarzystów. Jest odpowiedź  wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza.

Obecnie lekarz może być zwolniony z zachowania tajemnicy lekarskiej w przypadku, gdy zwolni go z tego obowiązku osoba bliska dla zmarłego – naświetlają sytuację posłowie: Agnieszka Ścigaj, Barbara Chrobak, Jerzy Kozłowski, Jarosław Sachajko.

W tym miejscu pojawia się problem, gdyż zwolnienie z wymogu dochowania tajemnicy lekarskiej wobec kogoś sklasyfikowanego jako osoba bliska, nie będzie obowiązywało w przypadku, gdy inna osoba bliska wyrazi swój sprzeciw.

Powstaje zatem pytanie: kto i w jakim trybie ma weryfikować, czy pozostałe osoby, które należą do kręgu osób bliskich dla zmarłego, nie wyrażają aby sprzeciwu w kwestii ujawnienia informacji objętej zachowaniem tajemnicy lekarskiej.

Lekarz, zamiast leczyć, będzie zajmował się weryfikacją, kto należy do kręgu bliskich osób osoby zmarłej – uważają posłowie i dodają, że za złamanie obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej grozi odpowiedzialność karna, cywilna oraz zawodowa, włącznie z pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.

Posłowie pytają, czy lekarz ma weryfikować krąg osób bliskich dla zmarłego pacjenta (a jest to niemożliwe do spełnienia) i co na to Ministerstwo Zdrowia.

- Powstaje sytuacja trudna, gdy pacjent zostaje przewieziony do szpitala w stanie nieprzytomnym, a następnie umiera, nie przekazując jakiejkolwiek informacji na temat możliwości ujawnienia lub nie ujawnienia informacji z nim związanych – przyznaje  wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Według niego, informacje o tym, że po stronie lekarza mogą wystąpić trudności w identyfikacji bliskich osoby zmarłej - docierają do resortu zdrowia. W trakcie planowanej „dużej nowelizacji” ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zagadnienie to zostanie zatem poddane szczególnym ocenom pod kątem prawnym.

- Nowelizacji ustawy towarzyszyć będą jeszcze konsultacje międzyresortowe i publiczne w trakcie, których każdy będzie mógł ponownie zgłosić uwagi do projektu ustawy – zapewnia wiceminister zdrowia. Dodaje on jednak, że osoby upoważnione (najczęściej rodzina) są odnotowywane w dokumentacji medycznej wraz ze wskazaniem numeru kontaktowego, co daje im możliwość uzyskania wszelkich informacji oraz prawo wglądu do dokumentacji pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna   tajemnica lekarska  

POLECAMY W SERWISACH