PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Starte zęby dowodem w sprawie o mobbing? Jest wniosek o opinię biegłego dentysty

Autor: miro • Źródło: nizalezna.pl/infoDENT24.pl
27-12-2022, 09:58
Starte zęby dowodem w sprawie o mobbing? Jest wniosek o opinię biegłego dentysty Stres - bruksizm - opinia biegłego w sprawie o mobbing Fot. AdobeStock
Stres, wywołany mobbingiem, spowodował starcie zębów. Ten fakt ma być jednym z dowodów, które chce przedstawić sędzia Waldemar Żurek pozywając Sąd Okręgowy w Krakowie.
  • Jednym z dowodów w sprawie o mobbing ma być opinia biegłego dentysty, którego zadaniem byłoby ustalenie na ile stres, doświadczany przez pozywającego, spowodował zniszczenia w uzębieniu na skutek zgrzytania zębami (bruksizm)  
  •  Bruksizm to często reakcja na zbyt silny stres. Choroba ta szybko niszczy zęby, które ulegają starciu, a nawet pęknięciom
  • W leczeniu bruksizmu pomocne są plastikowe osłony na zęby, ale też techniki uwalniające od napięcia nerwowego, zastrzyki z botoksu i fizjoterapia

Starte zęby dowodem przed sądem 

Ja relacjonowała „Gazeta Polska” - przed Sądem Okręgowym w Katowicach będzie toczyła się rozprawa z powództwa sędziego Waldemara Żurka, który oskarża byłą prezes SO Kraków o mobbing i molestowanie. Chodzi o Dagmarę Pawełczyk - Woicką, obecnie przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa - informuje portal niezalezna.pl.

W ocenie sędziego Waldemara Żurka mobbing spowodował stres, którego skutkiem było notoryczne zgrzytanie zębami. W efekcie doszło do starcia uzębienia - relacjonuje niezalezna.pl. Waldemar Żurek domaga się o uwzględnienie w dowodach sprawy opinii biegłego, który stwierdziłby, iż doszło do patologicznych zmian w uzębieniu. Sprawa jest o tyle pilna, iż powód chce poddać się odbudowie zębów, co może doprowadzić do „zniszczenia dowodu”.

Stres dewastuje uzębienie 

- Stres doprowadza do zaciskania szczęk i zgrzytania zębami. Następuje to  w chwilach szczególnie silnego napięcia - podczas dnia, ale także w nocy, gdy podwyższony poziom hormonów stresu nadal utrzymuje się w organizmie  po długotrwałym stresie - informuje Vicki Cohn, prezes American Academy of Sleep Medicine’s Dental Assembly. 

- Choroba, zwana bruksizmem, dewastuje zęby. - Siła z jaką ludzie zaciskają szczęki lub zgrzytają zębami jest nawet  sześciokrotnie większa niż podczas  normalnego żucia pokarmu, ocenia Ada Cooper, lekarz dentysta i rzecznik American Dental Association.

Po czym poznać bruksizm

Pęknięty ząb, korona lub wypełnienie mogą być wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak. Bywa też, że  osoby z bruksizmem  mogą w nocy budzić się z bólem szyi, głowy, sztywną szczęką, dzwonieniem w uszach lub śladami na krawędzi języka w miejscu, w którym przyciskał się do zaciśniętych zębów.

Sposoby łagodzenia dolegliwości 

Plastikowy ochraniacz na zęby. Zakładany na noc ochraniacz jest zwykle pierwszą linią obrony  przed bruksizmem. Pozwala  chronić zęby i rozluźnić mięśnie szczęki.

Botoks.  Zastrzyk z toksyny botulinowej podany do mięśni żuchwy, które kontrolują gryzienie i żucie, zmniejsza nacisk wywierany na zęby.

Walka ze  stresem.  Pomaga czynny relaks, zajęcia z jogi i medytacja. 

Fizjoterapia. Terapeuta specjalizujący się w leczeniu bruksizmu może zaordynować ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i rozluźniające mięśnie szyi oraz żuchwy. Takie zabiegi zmniejszają napięcie mięśni, którego efektem  może być zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH