PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprzęt dowieziony, wystawiona faktura? Co dalej?

04-06-2013, 00:01
Sprzęt dowieziony, wystawiona faktura? Co dalej? (foto: sxc.hu)
Sprzęt dowieziony, wystawiona faktura? Co dalej? (foto: sxc.hu)
Za zakupiony sprzęt, niezbędny do wyposażenia gabinetu stomatologicznego, w większości przypadków trzeba zapłacić. Z reguły są to niebagatelne kwoty. Dostawcy epatują inwestorów odroczonymi płatnościami i wręczają fakturę. Pamiętać trzeba, że jest ona skutecznym orężem w rękach wierzyciela.

Dla wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych, którzy nie mogą odliczyć VAT z opłaconej faktury, dokument ten ma inne znaczenie niż to, które stanowi o konieczności dokonania podatkowych rozliczeń z fiskusem.

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający zawarcie umowy kupna sprzedaży i uwiarygadnia roszczenia wierzyciela (wystawcy faktury). Odebrałeś fakturę? Może być ona uznana jako dokument stanowiący wezwanie do zapłaty. Niejednokrotnie Sąd Najwyższy wyrokował, że: doręczenie dłużnikowi dokumentu rozliczeniowego (faktury) jest wezwaniem go do spełnienia świadczenia pieniężnego, szczególnie gdy zawarto w nim stosowną wzmiankę co do sposobu i czasu zapłaty.

Faktura, z oznaczonym terminem zapłaty, równoważna jest z wezwaniem do zapłaty. Jednocześnie od tej daty wierzyciel ma prawo (i obowiązek nawet) naliczać odsetki za zwłokę.

Faktura ma tę właściwość, że jej wystawca może, bez wcześniejszego wystosowania pisemnego wezwania do zapłaty, skierować sprawę do sądu o zapłatę.

O ile właściciel gabinetu stomatologicznego złoży na fakturze swój podpis, jako odbiorcy towaru (lub usługi) to jest to równoznaczne z potwierdzeniem otrzymaniem pełnowartościowego towaru lub z uznaniem prawidłowo zrealizowanej usługi. Oczywiście podpis odbiorcy na fakturze nie jest formalnością wymaganą prawem, ale gdy taki zostanie złożony - to ułatwia wierzycielowi dochodzenie należności w sądzie w trybie nakazowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   opodatkowanie   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH