PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej

Autor: miro • Źródło: ms
22-02-2021, 08:03
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej Co z zawodem: specjalista techniki dentystycznej (fot. unsplash)
Komisja Stomatologiczna NRL niezmiennie sprzeciwia się: - powołaniu zawodu specjalisty techniki dentystycznej, - nadaniu mu statusu zawodu zaufania publicznego, - umożliwieniu jego przedstawicielom prowadzenia działalności leczniczej z przyjmowaniem pacjentów włącznie.

Komisja Stomatologiczna NRL przypomina, że dyskusja nad powstaniem zawodu specjalisty techniki dentystycznej trwa od lat. Sprawa ma początek w 2017 r., kiedy to środowisko techników przedstawiło projekt ustawy, zakładającej szerokie uprawnienia tego zawodu, wraz z nadaniem mu statusu zawodu zaufania publicznego i umożliwieniem prowadzenia działalności leczniczej z przyjmowaniem pacjentów włącznie.

KS NRL wskazuje, że Ministerstwo Zdrowia nigdy nie rozważało nadania tej inicjatywie jakiegokolwiek biegu.

Tymczasem przepisy, mówiące o postulowanych kompetencjach tej grupy zawodowej pojawiły się całkiem niedawno, w dokumencie, który powstał w ramach projektu unijnego. Opracowanie "Informacja o zawodzie - specjalista do spraw techniki dentystycznej" miało stanowić prezentację zawodu specjalisty techniki dentystycznej. Zostało sporządzone pod auspicjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach unijnego projektu, w ramach którego (jak oświadcza Ministerstwo) opisano ok. 1000 zawodów.

NRL zwróciła się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z uwagą dotyczącą poważnych błędów merytorycznych w opracowaniu 

Ministerstwo Zdrowia z kolei zapewnia w piśmie do prof. Teresy Sierpińskiej, konsultant krajowej z dziedziny protetyki stomatologicznej, że nie prowadzi żadnych prac nad szczególnym statusem zawodu specjalisty ds techniki dentystycznej.

Z uwagi na udział w tworzeniu opracowania oficjalnego przedstawiciela Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy - prezes tej izby została odrębnym pismem poproszona o zajęcie stanowiska odnośnie poparcia tez zawartych w opracowaniu.

 

Więcej: KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
technik dentystyczny   KS NRL  

POLECAMY W SERWISACH