PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Spór o opinie o lekarzach. Wydawca przekonuje: to element społecznej kontroli

rynekzdrowia.pl
02-10-2013, 09:08
Spór o opinie o lekarzach. Wydawca przekonuje: to element społecznej kontroli Spór o opinie o lekarzach. Wydawca przekonuje: to element społecznej kontroli (fot. Pixmac.pl)
- Serwis internetowy umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarzy jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać społeczną kontrolę nad ich pracą - przekonuje wydawca serwisu znanylekarz.pl, odpowiadając w liście do redakcji portalu rynekzdrowia.pl na uwagi samorządu lekarskiego dotyczące wykorzystywania wrażliwych danych lekarzy.

W tekście pt. Dane lekarzy "w sieci": czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem? redakcja portalu przypomniała, że prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się w czerwcu br. do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą na niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych działania administratorów serwisów internetowych.
W jego ocenie są one niezgodne z prawem i naruszają dobre imię lekarzy. GIODO wciąż jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie. W treści tekstu przytoczono również opinie innych lekarzy oraz prawnika.

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty pisma, które po ukazaniu się tekstu nadesłał do redakcji portalu rynekzdrowia.pl Mariusz Gralewski, prezes zarządu Znany Lekarz Sp. z o.o, spółki będącej wydawcą serwisu znanylekarz.pl. Przedstawia w nim stanowisko wydawcy serwisu dotyczące ochrony danych osobowych lekarzy.

(...) Spółka ZnanyLekarz.pl stoi na stanowisku, że pozyskanie zgody na przetwarzanie danych osobowych nie jest jedyną przesłanką pozwalającą na przetwarzanie danych osobowych Lekarza. Dane Lekarza przetwarzane są przez ZnanyLekarz.pl, w zależności od każdego przypadku, na podstawie dyspozycji wynikającej z art. 23 ust 1 punkt 3 UODO tzn. dane osobowe Lekarza przetwarzane są w celu poprawnego wykonania umowy zawartej między Spółką a danym Lekarzem, bądź na podstawie art. 23 ust 1 punkt 5 UODO tzn. dane osobowe Lekarza przetwarzane są dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez spółkę. Cel, o którym mowa, to umożliwienie wymiany opinii pacjentów na temat praktyki, którą wykonują Lekarze.

(...) ZnanyLekarz.pl umożliwia pacjentom zamieszczanie opinii na temat działalności lekarzy (o ile są ona zgodne z regulaminem), ale nie oferuje i nigdy nie oferował możliwości odpłatnego usunięcia (ani dodania) opinii z profilu Lekarza. Każda, zgodna z regulaminem serwisu, opinia jest publikowana niezależnie od tego czy Lekarz, którego ona dotyczy, jest klientem serwisu ZnanyLekarz.pl (korzysta z płatnego profilu lub jakichkolwiek usług dodatkowych) czy też nie.

Również na profilach Lekarzy, którzy korzystają z płatnych usług, np. z internetowego umawiania wizyt, pojawiają się opinie negatywne, które nie są usuwane. Serwis ZnanyLekarz.pl udostępnia Lekarzom narzędzia, dzięki którym mogą prowadzić z pacjentami dialog - każdą opinię można bowiem skomentować, a w przypadku nadużyć zgłosić moderatorowi serwisu celem wyjaśnienia.

POLECAMY W SERWISACH