PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalizacje lekarskie. Nowe wzory dyplomów już obowiązują. Jest rozporządzenie ministra zdrowia

Autor: miro • Źródło: ms
06-07-2022, 07:15
Specjalizacje lekarskie. Nowe wzory dyplomów już obowiązują. Jest rozporządzenie ministra zdrowia Lekarze specjaliści z nowymi dyplomami Fot. AdobeStock
Zaczęły obowiązywać nowe wzory dyplomów specjalistów - lekarza i lekarza dentysty - jest rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. Co ze starymi dokumentami?
  • Obowiązują nowe wzory dyplomów dokumentujących fakt uzyskania przez lekarza lub lekarza dentystę tytułu specjalisty
  • Nowe dokumenty są zdecydowanie lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. W jaki sposób?
  • Uwaga, dotychczasowe wzory dyplomów przestają być wydawane. Od kiedy?   

Ograniczona liczba informacji na dyplomie specjalisty

Na nowym dyplomie podane są tylko trzy informacje: imię i nazwisko lekarza bądź lekarza dentysty, numer prawa wykonywania zawodu oraz dziedzina medycyny, w której przyznany został tytuł specjalisty.

W zasadzie są dwa wzory niemal identycznych dyplomów. Jeden dotyczy osób, które zdały PES, drugie  wydawane jest wówczas, gdy dyrektor CEM uzna egzamin organizowany przez europejskie towarzystwo naukowe za równoważny z PES.

Lepsze zabezpieczenie dyplomów przed fałszerstwem

Celem wprowadzenia nowych wzorów dokumentów była m.in. konieczność zabezpieczenia ich przed podrobieniem, przerobieniem i sfałszowaniem. Wśród zabezpieczeń wymieniono: specjalny papier, włókna i drobiny zabezpieczające, druk offsetowy z mikronadrukami.

Co z dyplomami wydanymi na dotychczasowych wzorach?  

Dyplomy lekarzy lub lekarzy dentystów, którzy uzyskali tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, będą mogły być wydawane według dotychczasowych wzorów tylko do 12 lipca 2022 r.

Rozporządzenie ministra zdrowia, zmieniające wcześniejsze w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, weszło w życie 6 lipca.  Opublikowano je w Dz.U. z 5 lipca 2022 r. pod poz. 1408.

Rozporządzenie ze wzorami dyplomów tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   specjalizacje   PES  

POLECAMY W SERWISACH