
- Dwójka dzieci zmarła po zabiegu stomatologicznym w znieczuleniu ogólnym. Życie czterech kolejnych małych pacjentów ratowano w szpitalach. To spowodowało dyskusję o zaostrzeniu na terenie Arizony wymogów w wykonywaniu zabiegów stomatologicznych w narkozie
- Posiadający zezwolenie na prowadzenie zabiegów anestezjologicznych musieliby ubiegać się o „pozwolenie pediatryczne”, aby móc podawać znieczulenie lub sedację pacjentom w wieku poniżej 8 lat
- Jednym z warunków utrzymania uprawnienia, będzie wymóg podawania znieczulenia w ciągu dwóch lat co najmniej 20 niepełnoletnim pacjentom

Czytaj więcej
Te pasty ochronią przed próchnicą. Jedyna wada to cenaCzteroletnia Liseth Lares zmarła po wizycie w styczniu 2016 r. w gabinecie stomatologicznym Kool Smiles w Yuma. Dwa lata później w tej samej klinice doszło do kolejnej tragedii. Dwuletni chłopiec o imieniu Zion Gastelum w grudniu 2017 r. poddany został znieczuleniu ogólnemu (konieczność leczenia poważnych ubytków). Niestety, podczas wybudzania z narkozy przestał reagować i ostatecznie zmarł cztery dni później.
Oba incydenty stały się powodem wszczęcia dochodzenia przez Radę Lekarzy Stomatologów (RLS) stanu Arizona.
Odstępstwa od opieki standardowej
Rada Lekarzy Stomatologów, odpowiedzialna za wydawanie licencji i regulowanie pracy dentystów, zidentyfikowała pięć „odstępstw od standardów opieki” ze strony anestezjologa zaangażowanego w opiekę nad Zionem.
Ostatecznie zarówno anestezjolog, jak i prowadzący zabieg dentysta zachowali uprawnienia do wykonywania zawodu, musieli jednak odbyć szkolenie zakończone egzaminem.
Przypadek Ziona nie był odosobniony. Według informacji przekazanych przez RLS stanu Arizona – kolejne dziecko (czteroletnia Liseth Lares) zmarła po wizycie w styczniu 2016 r. w gabinecie stomatologicznym Kool Smiles.
Czwórka kolejnych dzieci, leczonych stomatologicznie w stanie Arizona, musiała być przewieziona na izbę przyjęć po znieczuleniu podczas zabiegów stomatologicznych. Wszyscy pacjenci przeżyli.
Rozważane są zmiany zasad znieczulenia ogólnego i sedacji
W odpowiedzi na te tragiczne wydarzenia RLS stanu Arizona dokonała przeglądu przepisów stomatologicznych dotyczących znieczulenia i sedacji. Obecnie licencjonowani dentyści wymagają specjalnego zezwolenia Rady na stosowanie znieczulenia ogólnego.
Proponowane kolejne zmiany zakładają, że dentyści:
- posiadający zezwolenie na prowadzenie zabiegów anestezjologicznych musieliby ubiegać się o „pozwolenie pediatryczne”, aby móc podawać znieczulenie lub sedację pacjentom w wieku poniżej 8 lat;
- będą poddawani ocenie posiadanych umiejętności co dwa lata;
- jednym z warunków utrzymania uprawnienia, będzie wymóg podawania znieczulenia w ciągu dwóch lat co najmniej 20 niepełnoletnim pacjentom.

Czytaj więcej
Muzyka poprawia wyniki studentów stomatologiiDziałania legislacyjne w toku
Od początku 2023 r. senator stanu Arizona, Janae Shamp (pielęgniarka asystująca zabiegom chirurgicznym) kieruje pracami nad ustawą Senatu nr 1602, wyznaczającą terminy, w których RLS powinna wprowadzić zapowiadane zmiany.
Shamp wyraziła głębokie zaniepokojenie, gdy dowiedziała się o śmierci pacjentów po wizytach dentystycznych i podkreśliła potrzebę działań zapobiegających takim tragediom.
Potrzeba wprowadzenia rygorystycznego prawa
Prawnik Scott Eldridge, który reprezentował rodziny w sprawach dotyczących błędów w sztuce dentystycznej, uważa, że proponowane zasady mogą nie być wystarczające. Eldridge podkreślił brak automatycznego zawieszenia zezwolenia dentysty na wykonywanie znieczulenia w przypadku śmierci pacjenta.
RLS stwierdziła, że dentyści, wobec których toczy się dochodzenie, muszą mieć zapewniony należyty proces. W niektórych przypadkach już na etapie dochodzenia negocjowane będzie dobrowolne zawieszenie zezwoleń na znieczulenie.
Anestezjolog dziecięcy ocenia sytuację
Helen Lee, anestezjolog dziecięcy w Uniwersytecie Illinois w Chicago, przeprowadziła badania dotyczące zgonów dzieci związanych ze znieczuleniem podczas zabiegów stomatologicznych. Podkreśliła brak krajowego systemu umożliwiającego monitorowanie leczenia w nagłych przypadkach po znieczuleniu stomatologicznym lub sedacji.
- Tragiczna strata młodych pacjentów podkreśla potrzebę dokładnego rozważenia i zreformowania procedur znieczulenia stomatologicznego, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich pacjentów stomatologicznych, zwłaszcza dzieci - uważa Helen Lee.
Komentarze