PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skrupulatnie informuj o planowanej metodzie leczenia

ms
19-04-2017, 11:13
Skrupulatnie informuj o planowanej metodzie leczenia Michał Grabiec, radca prawny (foto: archiwum)
Zasądzane kwoty zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta do uzyskania prawa do informacji o proponowanej metodzie leczniczej są coraz wyższe – przestrzega Michał Grabiec, radca prawny.

Wśród procesów o błąd w sztuce dużą część zajmują sprawy związane z nieprawidłowym leczeniem stomatologicznym, powikłaniami po zabiegach dentystycznych. Zdarza się też, że lekarze dentyści nie przestrzegają praw pacjenta, takich jak chociażby: prawo do wyrażenia świadomej i swobodnej zgody (często pisemnej), prawo do informacji o stanie zdrowia, czy prawo dostępu do dokumentacji medycznej.

Takie naruszenia skutkują odpowiedzialnością cywilną lekarza dentysty (z wyjątkiem prawa do dokumentacji medycznej).

Niedawno przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach zapadł wyrok orzekający na rzecz pacjenta łącznie kwotę 106 tys. zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania (infoDENT24,pl szczegółowo informował o tym przypadku).

W oparciu o opinię biegłego stomatologa sąd prawie w całości uwzględnił żądanie pacjenta i zasądził od ubezpieczyciela, z usług którego korzystał lekarz dentysta,  kwotę 106 tys. zł. W zakres tej sumy wchodziły:
- odszkodowanie za poniesione koszty leczenia, w tym leczenia naprawczego prowadzonego przez innego stomatologa – w przybliżeniu 31 tys. zł;
- zadośćuczynienie za krzywdę (cierpienia psychiczne i fizyczne) będącą bezpośrednim skutkiem nieprawidłowego leczenia – w przybliżeniu 60 tys. zł;
- zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta do uzyskania prawa do informacji o proponowanej metodzie leczniczej, braku wyrażenia objaśnionej zgody – w przybliżeniu 15 tys. zł.

O ile nie budzą wątpliwości kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, to warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką sumę zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta.

Kwota 15 tys. zł została uznana przez sądy za niewygórowaną, co powinno się odczytywać jako podtrzymanie trendu odchodzenia od zasądzania jedynie symbolicznych zadośćuczynień za zawinione naruszenie praw pacjenta.

*
Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Więcej: blogoprawachpacjenta.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zadośćuczynienie dla pacjenta   sąd  

POLECAMY W SERWISACH