PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Składka członkowska - rzecz święta

Autor: miro • Źródło: miro
26-11-2013, 12:53
Składka członkowska - rzecz święta Składka członkowska - rzecz święta (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta musi pamiętać i o tym, aby opłacać składki członkowskie ORL, a gdy ich nie opłaca, musi liczyć się z tym, że i tak je opłaci i to z należnymi odsetkami.
Jedna z lekarek przeniosła działalność zawodową na teren innej OIL. Do tego oczywiście miała prawo, ale informacja o tym nie dotarła do „starej" Izby. Tymczasem, aby zostać skreślonym z listy członków danej OIL - należy dokonać formalnego przeniesienia do innej izby, a tego lekarka nie dokonała.

Tymczasem postępowanie w sprawie skreślenia lekarza z listy członków izby wszczyna się na skutek uzyskania powiadomienia z okręgowej izby lekarskiej, do której lekarz został przyjęty. W celu skreślenia z listy członków danej OIL należy dokonać formalnego przeniesienia na teren innej izby, czego zobowiązana nie dokonała.

Nic więc dziwnego, że „dawna" izba lekarska wystawiła tytuł egzekucyjny, określając zobowiązanie lekarki z tytułu niezapłaconych składek członkowskich w kwocie 1140 zł wraz z należnymi ustawowymi odsetkami liczonymi do dnia wystawienia tytułu egzekucyjnego (w kwocie 248 zł).

Sprawa oparła się aż o NSA. Lekarka dowodziła, że monity do niej nie docierały. Faktycznie awizo nie było odbierane przez adresatkę. Problem w tym, że pisma o wpłaty trafiały na adres podany do korespondencji i adres ten nie został zmieniony wraz ze zmianą OIL, a więc widniał w rejestrach izby wysyłającej monity.

Wystarczy, że awizo dwa razy znajdzie się w skrzynce, a pismo polecone na poczcie, aby przyjąć, że doręczenie było skuteczne. Taką zależność potwierdził NSA. Tak więc lekarka musiała opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Sygnatura akt: II GSK 1204/10 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
składki   Naczelna Izba Lekarska   OIL  

POLECAMY W SERWISACH