PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

ŚIL wydała Kartę praw lekarza

Autor: nieck • Źródło: kan
07-07-2016, 11:29
ŚIL wydała Kartę praw lekarza Aktualna Karta praw lekarza pomoże wykonywać zawód (fot. pixabay)
Lekarze i lekarze dentyści mają nie tylko obowiązki, mają również prawa, które pozwalają im bezpiecznie i etycznie wykonywać zawód. Śląska Izba Lekarska przy współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie wydała "Kartę praw lekarza", czyli kompendium praw lekarzy i lekarzy dentystów.

- Wobec stale zmieniających się przepisów wielu lekarzy i lekarzy dentystów nie zna dobrze swoich praw. Karta ma im w tym pomóc – mówi prezes ORL w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz. Dobro chorego jest największym nakazem, ale dla jego przestrzegania konieczna jest świadomość i wiedza o podstawowych prawach lekarza, pozwalające właściwie odnieść się do różnych nacisków i życzeń.

Karta zawiera podstawowe regulacje prawne dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty, wynikające m.in. z Konstytucji, Kodeksu cywilnego, Kodeksu karnego, Kodeksu Etyki Lekarskiej, ustawy o izbach lekarskich i ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zapisy Karty w razie potrzeby będą aktualizowane.

Zdarzają się sytuacje, w których lekarze i lekarze dentyści spotykają się z agresją pacjentów i ich rodzin. Muszą wiedzieć jak się bronić. Statystyki potwierdzają, że wzrasta  liczba lekarzy, którzy zetknęli się w czasie pracy z różnymi przejawami niczym nieuzasadnionej agresji. O większości przypadków lekarze i lekarze dentyści nie informują, nie chcąc rozgłosu, ani problemów, także z pracodawcami.

Rzetelna wiedza spowoduje, iż ich diagnozy nie będą obarczane obawą ewentualnej odpowiedzialności karno-dyscyplinarnej, czy cywilnej. „Karta praw lekarza” ma pomóc lekarzom i lekarzom dentystom leczyć bez obaw, a pacjentom zapewnić profesjonalną opiekę.

Więcej: izba-lekarska.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH