PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm: Jarosław Wałęsa pyta o staż podyplomowy

Autor: nieck • Źródło: en
22-12-2021, 08:00
Sejm: Jarosław Wałęsa pyta o staż podyplomowy Staż podyplomowy tematem poselskiej interpelacji (fot. Adobestock)
Poseł Jarosław Wałęsa docieka jakie  działania podejmuje obecnie minister zdrowia w sprawie programu szkoleniowego polskich lekarzy i lekarzy dentystów.
  • Dopiero w czasie stażu podyplomowego młodzi lekarze i lekarze dentyści poznają  sposób funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i uczą się wielu praktycznych umiejętności, których nie mieli możliwości opanować w toku studiów.
  • Staż podyplomowy jest niezbędnym elementem wstępnym w karierze zawodowej lekarza i lekarza dentysty. Brak jasno określonych prawem czynności, które studenci mogą wykonywać w stosunku do pacjenta samodzielnie lub pod nadzorem czy konsultacją z lekarzem - tworzy fikcyjne środowisko nauki praktycznej podczas studiów.
  • Wielu lekarzy stażystów dopiero podczas stażu podyplomowego podjęło decyzję o wyborze specjalizacji. 

Poseł Jarosław Wałęsa podkreśla w interpelacji do ministra zdrowia, że otrzymuje ze środowisk medycznych apele i prośby o wstrzymanie prac nad planem likwidacji stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Przytacza też opinię ekspertów, że  staż podyplomowy w obecnym systemie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów jest niezbędnym etapem szkolenia, przygotowującym do podjęcia pracy w warunkach pełnej odpowiedzialności za swoje decyzje o zdrowiu i życiu ludzkim.

Z uwagi na niedobory kadr lekarskich intencją Ministerstwa Zdrowia jest skrócenie o jeden rok programu szkolenia lekarza specjalisty. Część środowiska medycznego stoi na stanowisku, że w obecnym systemie kształcenia lekarzy nie można mówić o planach likwidacji stażu podyplomowego bez wyrządzenia wielkiej szkody zarówno młodym lekarzom, jak i ich pacjentom, pisze poseł.

Pojawiają się zatem zasadnicze pytania związane z kwestią stażu podyplomowego

- Jakie działania podejmuje minister zdrowia w sprawie programu szkoleniowego polskich lekarzy?

- Czy przewidywana jest zmiana długości trwania programu szkoleniowego lekarzy specjalistów?

- Czy minister zdrowia przygotowuje kompleksową zmianę systemu kształcenia, posiłkując się głosem środowiska medycznego? Jeśli tak to jakie to są prace? Z kim MZ współpracuje przy tych pracach? Na jakim etapie są prace?

- Czy planowana jest dyskusja ekspercka nad ewentualnymi zmianami z niezbędnym udziałem przedstawicieli samorządu lekarskiego?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH