PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sądowa batalia o źle wykonaną protezę. Ile w sprawie waży ocena pacjenta?

Autor: miro • Źródło: ms
20-07-2022, 19:31
Sądowa batalia o źle wykonaną protezę. Ile w sprawie waży ocena pacjenta? Zła proteza według oceny pacjentki Fot. AdobeStock
Dentystka wykonała protezę, ale ta nie przypadła do gustu pacjentce. Sprawa trafiła da sądu, który nie miał wielu rozterek przy wydawaniu wyroku. Na ile odczucia pacjentki są mocnym argumentem w sprawie?
  • Powódka utrzymywała, że zlecona proteza została wykonana wadliwie. Jej noszenie powodowało ból. Poza tym dentystka bezzasadnie usunęła jej cztery zęby
  • Wykonujący protezę technik dentystyczny dowodził, że zazwyczaj pacjent musi wykazać cierpliwość w początkowej fazie korzystania z protezy. Może być tak, że proteza dziąsła uciska pacjenta i wtedy dokonuje się jej poprawy
  • Sprawę badał sąd. Wniosek o ocenę biegłego nie mógł być dopuszczony do akt sprawy, bo pacjentka nie stawiła się na badania
  • Jaki wyrok zapadł w tej skąpej w dowody sprawie?   

Dentystka ustaliła z pacjentką wykonanie nylonowej protezy stomatologicznej. W tym celu dokonała ekstrakcji zębów 11,12, 21 i 22. Stomatolog pobrała wyciski, a następnie wykonano przymiarkę woskowego modelu.

Nylonowa proteza, wykonana przez technika, okazała się wadliwa (m.in. brak podniebienia). Technik trzykrotnie wykonywał korekty.

Wadliwa proteza w ocenie pacjentki

Ostatecznie pacjentka złożyła pisemną reklamację protezy. Później leczyła się w innych gabinetach stomatologicznych. Tam też ponoć zleciła wykonanie nowej protezy górnej.

Kobieta wezwała pozwaną do zwrotu wydatków poniesionych na leczenie protetyczne wobec – w jej ocenie - niestarannego wykonania protezy.

Wykonanie pracy protetycznej zaskarżone do sądu

Powódka utrzymywała, że proteza została wykonana wadliwie. Jej noszenie powodowało ból. Poza tym dentystka bezzasadnie usunęła jej cztery zęby. W związku z tym oświadczyła, że odstępuje od umowy i zażądała zwrotu równowartości wynagrodzenia zapłaconego za protezę.

Na poparcie swoich twierdzeń przedstawiła dowody w postaci zdjęć protezy i zębów, zdjęć rtg szczęki, dokumentacji medycznej, w tym potwierdzającej leczenie w innych gabinetach stomatologicznych z uwagi na nieprawidłowe (niedokładne) leczenie w gabinecie pozwanej.

Świadek - technik dentystyczny zeznał, że wykonał bezzapachową i bezsmakową protezę z dobrego materiału nylonowego. Wielkość zębów w protezie jest prawidłowa. Pacjent musi wykazać cierpliwość w początkowej fazie korzystania z protezy. Może być tak, że proteza dziąsła uciska pacjenta i wtedy dokonuje się jej poprawy. Zawsze jest różnica, w tym co zrobi się na podstawie modelu, a potem jak to wygląda u pacjenta.

Wyrok bez opinii biegłego

Dentystka wnioskowała o dowód z opinii biegłego z zakresu chirurgii stomatologicznej. Ten miał ocenić, czy stomatolog wykonała zabiegi usunięcia czterech górnych siekaczy - jedynek i dwójek, w sposób zgody ze sztuką, czy były wskazania do usunięcia tych zębów oraz czy wykonano protezę stomatologiczną zgodnie ze sztuką lekarską i zachowaniem procedur.

Biegły wezwał powódkę do stawienia się na wykonanie badań. Ta jednak nie pojawiła się i nie poinformowała o powodzie absencji. Z tego powodu sąd nie mógł uwzględnić dowodu z opinii biegłego.

Sąd uznał, że nie można przyjąć, na podstawie dowodów przedstawionych przez powódkę, aby pozwana usunęła zęby bez ważnej przyczyny i bez informowania o tym pacjentki. Pacjentka nie wykazała także w żaden sposób, żeby wizyty u innych stomatologów spowodowane były złym leczeniem powódki przez pozwaną. Twierdzenia powódki w tym zakresie pozostały gołosłowne.

Powódka przegrała proces w całości i zgodnie z zasadą odpowiedzialności za jego wynik zobowiązana jest zwrócić pozwanej poniesione przez nią koszty procesu.

Sąd Rejonowy w Słupsku I Wydział Cywilny Sygn. akt I C 405/13

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   błąd dentysty   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH