Sąd: zakład karny winny paradontozy

Wyjątkowo niedbała dokumentacja medyczna
Sąd Okręgowy ustalił, że dokumentacja medyczna dotycząca leczenia osadzonego, prowadzona była niestarannie i bardzo ogólnikowo. Wynika z niej, że nie przeprowadzono u pacjenta podstawowych zabiegów profilaktycznych i nie zlecono środków leczniczych, mimo zdiagnozowania u niego objawów paradontozy. Nie reagowano na zgłaszane przez powoda dolegliwości bólowe zębów inaczej, niż tylko ich łagodzeniem środkami przeciwbólowymi. W ogólnikowej dokumentacji medycznej brak jest zapisów, które zęby podlegały badaniu, nie wskazano na przyczyny bólu, nie odnotowano diagnozy.
Tymczasem pacjent utracił ważny ząb, bo jedynkę (sama wypadła), a drugi ząb zaczął się ruszać, co mogło być spowodowane zaleganiem kamienia nazębnego. Mężczyzna cierpiał na przewlekły stan zapalny dziąseł i przyzębia. Stan taki wymagał przynajmniej regularnego usuwania złogów nazębnych. Leczenie, zależnie od stanu zaawansowania choroby, którego z powodu braków w dokumentacji nie można stwierdzić, powinno być poprzedzone diagnostyką, w tym zdjęciem rtg, a następnie powinno być podjęte specjalistyczne leczenie refundowane przez NFZ. W stosunku do powoda procedury te nie zostały zastosowane, wskazał sąd.
Nie można wykluczyć, że okres kilku miesięcy wpłynął negatywnie na stan uzębienia powoda. Towarzyszący temu ból zęba był uciążliwy. Ból był także sygnałem, że toczy się proces chorobowy. Zwlekanie z leczeniem świadczy o nieprawidłowym postępowaniu, bowiem jak długo nie zostanie określona przyczyna bólu i nie zostanie wyeliminowana, proces chorobowy trwa i czyni spustoszenia.
Na podstawie tych ustaleń Sąd Okręgowy orzekł wysokość zadośćuczynienia za ból i cierpienie oraz utratę zęba, które były następstwem niezgodnego z zasadami sztuki lekarskiej leczenia stomatologicznego na 25 tys. zł.
Apelacje od tego wyroku wniosły obie strony.
Zakład karny naruszył prawa pacjenta do opieki stomatologicznej
Sąd Apelacyjny uzupełnił postępowanie dowodowe. Jak podkreślił w końcowym orzeczeniu, pacjent miał zagwarantowane prawo do skorzystania z pomocy lekarza i lekarza dentysty na terenie zakładu karnego. Przy czym, korzystanie z ich pomocy nie było przymusowe, tylko uzależnione od decyzji osadzonego, a sąd pierwszej instancji najwyraźniej nie wziął tego pod uwagę.
Z dokumentacji medycznej oraz opinii biegłej stomatolog wynika, że doszło do naruszenia praw pacjenta, wy wyniku braku konsultacji stomatologicznej, braku informacji o stanie zdrowia, oraz braku należytej staranności przy udzielaniu świadczeń medycznych. Powód trzykrotnie zgłaszał lekarzowi ogólnemu w zakładzie karnym ból zęba. Jest oczywiste, że skoro ból był sytuacją nagłą, udawał się do lekarza obecnego w zakładzie karnym, a nie lekarza dentysty. Jest też oczywiste, że ten właśnie lekarz nie zajmuje się diagnozowaniem stanu uzębienia, oraz rozpoznawaniem ewentualnych przyczyn bólu zębów.
Miał jednak obowiązek poinformować pacjenta, że nie jest kompetentny do oceny jego stanu zdrowia, oraz o prawie powoda do konsultacji stomatologicznej, i o potrzebie skorzystania przez niego z pomocy lekarza dentysty. To czy powód skorzystałby z takiej możliwości, to inna sprawa.
Tymczasem lekarz ograniczył się wyłącznie do podania trzykrotnie leków przeciwbólowych. Oznacza to, że powodowi udzielono świadczeń zdrowotnych bez zachowania należytej staranności. A gdy w końcu doszło (dwukrotnie) do wizyty u lekarza dentysty, to nie wiadomo czego te wizyty dotyczyły. Odnotowano je bowiem jako porady! Zatem udzielano powodowi świadczeń zdrowotnych bez należytej staranności. Wreszcie, po trzech bliżej nie sprecyzowanych poradach, lekarz dentysta udzielił powodowi czwartej, tym razem odnośnie paradontozy. Nie wiadomo jednak, czy podczas tej wizyty ustalił, że powodowi paradontoza zagraża, czy może już na nią cierpi.
Doszło zatem do naruszenia praw powoda jako pacjenta, w zakresie braku konsultacji, braku informacji o stanie zdrowia, braku należytej staranności przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Dowodem tego w jaki sposób lekarze pracujący w zakładzie karnym wykonują swoje obowiązki jest dokumentacja medyczna, a w tym wypadku były to wpisy w książeczce zdrowia osadzonego, których treści poddała rzeczowej ocenie biegła stomatolog.
Sąd Apelacyjny ocenił, iż należne powodowi zadośćuczynienie powinno wynosić 10 tys. zł.
Sygn. akt I ACa 104/20


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Pogotowie stomatologiczne. Trzykrotny wzrost skarg do Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT» Koniec z zakładaniem plomb z rtęcią u dentysty. Co oznacza decyzja Ministerstwa Zdrowia?
newsDENT» Trwa konkurs na leczenie stomatologiczne. NFZ czeka na chętnych
newsDENT» ZUS odmówił świadczenia przedemerytalnego asystentce dentysty. Sprawę rozstrzygnął sąd
lexDENT
-
Pogotowie stomatologiczne. Trzykrotny wzrost skarg do Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Masowe testy na koronawirusa. Gdy hospitalizacje z powodu COVID- 19 przekroczą 5 tys.
newsDENT -
NFZ dzieli pieniądze na 2023 r. Jakie środki pójdą na stomatologię?
newsDENT -
Tych objawów nie wolno lekceważyć. To oznaka choroby dziąseł. Ma ją większość Polaków
techDENT -
Koniec z zakładaniem plomb z rtęcią u dentysty. Co oznacza decyzja Ministerstwa Zdrowia?
newsDENT -
Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne
newsDENT -
Na jesieni szkolenia dla dentystów. Trwają zapisy
eduDENT -
Prawo do zdrowej jamy ustnej. Dla każdego. Cel na 2030
newsDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Tyle od 1 lipca zarobi asystentka, higienistka i technik dentystyczny. Mniej być nie może
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wołomin, mazowieckie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie