PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sąd: asystentka stomatologiczna pozywa pracodawcę

en
18-11-2020, 09:43
Sąd: asystentka stomatologiczna pozywa pracodawcę Asystentka stomatologiczna zwolniona za przekleństwa (fot. pixabay)
Asystentka stomatologiczna wytoczyła proces o odszkodowanie po tym, jak od dentysty - pracodawcy dostała bez wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę. Zwolniona żądała 9 615 zł. Sąd przyznał jej 3 205 zł.

Zwolniona z pracy kobieta pracowała w gabinecie stomatologicznym jako asystentka stomatologiczna  (umowa o pracę na czas nieokreślony). Nie dostała od swoich pracodawców informacji, że nieprawidłowo wykonuje obowiązki lub że dopuściła się jakichkolwiek zaniedbań. 

Narastający konflikt 
Sytuacja uległa zmianie, kiedy zatrudniono kolejną asystentkę stomatologiczną. Mimo, iż jej staż pracy był krótki i nie była bezpośrednią przełożoną powódki próbowała jej wydawać polecenia i narzucać obowiązki. Konflikt między obydwiema pracownicami narastał. Nowo zatrudniona narzucała starszej stażem koleżance wykonywanie za nią obowiązków, podważała jej decyzje, lekceważyła prośby o pomoc w czynnościach służbowych. Zdarzało się nawet, że  umyślnie wprowadzała powódkę w błąd i dyskredytowała.

Niestety, mimo że o każdym nieporozumieniu powódka informowała przełożoną, to zgłaszanie problemów wyłącznie pogarszało sytuację.

O zwolnieniu asystentki zadecydował bezpośrednio jeden incydent. Zdenerwowana i czująca bezsilność powódka rzuciła niecenzuralnym słowem pod kierunkiem skonfliktowanej z nią koleżanki. Wulgaryzm usłyszał pracodawca, który polecił, aby powódka zabrała swoje rzeczy i opuściła klinikę, bez dania jej szansy na wyjaśnienie sytuacji.

Kobieta podkreślała, że właściciele gabinetu nie zwolnili jej za ciężkie naruszenie obowiązków służbowych, tylko za niewyjaśniony spór ze współpracownikiem posiadającym krótszy staż pracy. Podczas gdy jej zachowanie było jedynie samoobroną, a próby zgłaszania przez nią konfliktu lekceważono.

W ocenie pracodawcy należało rozwiązać umowę o pracę w natychmiastowym trybie. Asystentka stomatologiczna zachowaniem i postawą naruszyła podstawowe obowiązki pracownika w postaci nieprzestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Zdaniem dentystki naruszenie to miało charakter ciężki, bowiem powódka, zachowując się w sposób agresywny i wulgarny, naruszyła nie tylko wizerunek firmy, ale także atmosferę wśród pracowników, która bezpośrednio przekłada się na efektywność ich pracy i może poważnie naruszyć interesy prawne pozwanej.

Agresywne zachowanie asystentki nie ograniczało się jedynie do zdarzenia opisanego w pozwie, ponieważ powódka wielokrotnie zachowywała się wobec współpracowników w sposób agresywny, wulgarny, używała słów powszechnie uznawanych za obraźliwe. Za co była kilkukrotnie upominana przez bezpośrednią przełożoną, dentystka tłumaczyła podczas tych rozmów jak bardzo zachowanie asystentki zakłóca spokój i porządek w klinice, naraża klientów na dodatkowy stres związany z nerwową atmosferą w gabinecie. 

Sąd Rejonowy ustalił 
Powódka praktycznie zawsze była dyspozycyjna i podejmowała się dodatkowych dyżurów, jeśli zaistniała taka potrzeba. Wówczas w klinice pracowało 10 asystentek.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   prawo pracy   asystentka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH