PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RPO wspiera lekarzy w regułach no-fault. Będzie projekt ustawy?

Autor: miro • Źródło: ms
11-07-2022, 16:12
RPO wspiera lekarzy w regułach no-fault. Będzie projekt ustawy? surgery.jpg
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zapowiedział wspieranie NRL w tworzeniu projektu ustawy, w której podnoszenie poziomu bezpieczeństwa leczenia budowane będzie w oparciu o zasadę no-fault.
  • Rzecznik Praw Obywatelskich przychyla się do zasady no-fault
  • NRL argumentuje, dlaczego uznaje za wadliwy procedowany właśnie projekt tzw. ustawy o jakości, będący kompromisem między resortami zdrowia a sprawiedliwości
  • Lekarz i lekarz dentysta nie mogą bać się odpowiedzialności za podejmowane decyzje w sprawie leczenia. Taka sytuacja doprowadzić może do zaniechania szeregu terapii - ze szkodą dla zdrowia pacjentów  

RPO wspiera zasadę no-fault  

Przygotowywany przez NRL projekt ustawy traktującej o bezpieczeństwie leczenia zakłada, aby nieumyślne błędy medyczne były szybko identyfikowane i eliminowane w przyszłości. Ważne jest przy tym także to, aby lekarze i lekarze dentyści nie unikali odpowiedzialności za wdrożenie leczenia obawiając się odpowiedzialności karnej.

Prezes NRL Łukasz Jankowski przedstawił Rzecznikowi Praw Obywatelskich Marcinowi Wiąckowi zasady, na których opierałby się, opracowywany w Naczelnej Izbie Lekarskiej, projekt ustawy nazywanej w skrócie no-fault. RPO zadeklarował wsparcie zasady no-fault.

Projekt ustawy o odpowiedzialności za decyzje w sprawie leczenia

NRL proponuje:

  • wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej (z zachowaniem tej odpowiedzialności wyłącznie w przypadku zgonu pacjenta lub rażącego błędu, którego ocena nie wymaga wiadomości specjalnych), przy niezmiennej odpowiedzialności cywilnej i zawodowej;
  • wprowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych, umożliwiającego analizy skutkujące eliminowaniem błędów medycznych;
  • wdrożenie funduszu kompensacyjnego, gwarantującego pacjentom lub ich rodzinom szybką wypłatę świadczenia, niezależnie od udowodnienia winy.

Łukasz Jankowski argumentował, dlaczego samorząd zdecydował o przygotowaniu własnego projektu i dlaczego uznaje za wadliwy aktualnie procedowany projekt tzw. ustawy o jakości, będący (zgodnie z doniesieniami medialnymi) przedmiotem kompromisu między resortami zdrowia i sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   RPO   błąd dentysty   Łukasz Jankowski  

POLECAMY W SERWISACH