PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

RPO dziękuje adwokatom za stanowisko w sprawie praw pracowników medycznych

Autor: nieck • Źródło: en
27-05-2020, 08:23
RPO dziękuje adwokatom za stanowisko w sprawie praw pracowników medycznych Adwokaci - nie można od lekarzy wymagać heroizmu i narażania ich życia i zdrowia (fot. pixabay)
RPO wyraził podziękowania adwokatom z Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie za stanowisko, w którym podkreślają  prawo pracowników medycznych do przerwania pracy, jeśli pracodawca nie zapewni im odpowiednich środków ochrony osobistej w stanie epidemii wirusa SARS–COV–2.

Jak wynika ze skarg, które wpływały do biura Rzecznika Praw Obywatelskich temat ten był szczególnie aktualny w tych podmiotach oferujących opiekę całodobową (np. domy pomocy społecznej), które nie miały przygotowanych kadr i sprzętu na początkowych etapach zwalczania epidemii, toteż zmuszone zostały do podejmowania często dramatycznych działań na rzecz przeciwdziałania narastającym sytuacjom kryzysowym.

Niewątpliwie istota pracy personelu medycznego polega na wykonywaniu pracy w warunkach bezpośredniego i stałego zagrożenia ich zdrowia i życia. Pracownicy medyczni nie mogą być w każdej sytuacji pozbawieni prawa do powstrzymania się od pracy. Nie można wymagać od nich heroizmu, sprowadzającego się do świadomego, w przypadku braku indywidualnych środków ochrony, przekroczenia granicy ryzyka i narażania swojego życia i zdrowia w imię ratowania zdrowia i życia innych osób.  

Więcej: rpo.gov.pl

Czytaj także: ŚOI a wymóg wykonywania pracy przez medyka

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RPO   prawo pracy  

POLECAMY W SERWISACH