PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydent na dyżurze tylko z umową o pracę

Autor: jsz • Źródło: jsz
22-05-2015, 13:17
Rezydent na dyżurze tylko z umową o pracę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dyżury medyczne, pełnione przez lekarzy rezydentów w ramach szkolenia specjalizacyjnego, muszą był pełnione na podstawie umowy o pracę podpisanej z tym pracodawcą, z którym zawarta jest umowa rezydentury.

Według ZK OZZL, tak być powinno, ale tak nie jest, dlatego związkowcy wystąpili do ministra zdrowia z wnioskiem o przygotowanie stosownego projektu zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Związkowcy chcą wprowadzenia zakazu podpisywania z lekarzami - rezydentami umów cywilno - prawnych na pełnienie dyżurów. Obecne regulacje sprzyjają uchybieniom, związanym z pełnieniem przez rezydentów dyżurów medycznych. Nieprawidłowości mają postać:
- zmuszania rezydentów do samodzielnego dyżurowania na oddziałach mimo nieposiadania przez nich wystarczających kompetencji;
- zmuszania rezydentów do permanentnego dyżurowania na SOR, niezależnie od specjalizacji, którą zdobywa rezydent;
- przedłużania czasu pracy rezydentów ponad obowiązujące normy czasu pracy bez podstaw prawnych i bez dodatkowego wynagrodzenia.

OZZL przypomina, że lekarz rezydent nie jest lekarzem w pełni samodzielnym, a umowa cywilno - prawna przewiduje całkowitą indywidualną odpowiedzialność lekarza za podejmowane działania w ramach umowy.

Zlecanie niedoświadczonym i dopiero szkolącym się lekarzom pełnienia samodzielnych dyżurów na podstawie umowy cywilno - prawnej jest działaniem niedopuszczalnym i nieuczciwym - tak w stosunku do tych lekarzy, jak i ich pacjentów - uważa ZK OZZL.

WIęcej: OZZL 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dyżur   rezydentura   umowy cywilnoprawne   OZZL   Krzysztof Bukiel  

POLECAMY W SERWISACH