Repozytoria stan najwyższej niepewności

- Model funkcjonowania EDM z rozproszonymi repozytoriami, których mogłoby być nawet 180 tys., to poważny problem dotykający bezpieczeństwa danych wrażliwych.
- Podmioty wykonujące działalność leczniczą w znakomitej większości nie mogą podjąć się odpowiedzialnego prowadzenia repozytoriów.
- Wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo funkcjonowania rozbudowanego i skomplikowanego systemu informatycznego przez kreatorów polityki zdrowotnej jest więcej niż uzasadnione.
Andrzej Cisło podkreśla, że według schematu funkcjonowania elektronicznej dokumentacji medycznej żądanie udostępnienia EDM trafia bezpośrednio do repozytorium placówki medycznej (bez wiedzy personelu placówki lecznicy). To oczywiście słuszne założenie, bowiem obieg dokumentacji nie powinien angażować pracowników jednostek skupionych na leczeniu pacjentów.
Repozytoria cedowane na podmioty lecznicze
Taka sytuacja generować może jednak problemy związane z bezpieczeństwem przechowywanych rekordów z informacjami wrażliwymi (oczywiście kontrola człowieka takich zagrożeń nie wyeliminowałaby).
Model funkcjonowania EDM z rozproszonymi repozytoriami, których mogłoby być nawet 180 tys. – na co zwraca uwagę Andrzej Cisło – oznaczałby wieczną, nierówną walkę z półświatkiem cybernetycznym, a koszty prowadzenia tej wojny są trudne do oszacowania.
NRL w stanowisku z 25 czerwca 2021 r. zarekomendowała powstrzymanie się od budowania repozytoriów siłami podmiotów zasilających je danymi. Powinno to być zadanie władz publicznych. Reakcją na apel samorządu lekarzy i lekarzy dentystów było pismo Anny Goławskiej z września 2021 r., w którym była już wiceminister zdrowia poinformowała, że funkcję repozytoriów pełnić będą platformy regionalne.
Ataki cyberprzestępców
Wzięcie odpowiedzialności za funkcjonowanie skomplikowanego systemu przez podmiot desygnowany przez kreatorów polityki zdrowotnej jest tym bardziej uzasadnione, iż tego typu łańcuch będzie funkcjonował dopóki jego najsłabsze ogniwo nie padnie pod naporem cyberprzestępców, a przy 180 tys. różnych jakościowo elementów wprzęgniętych w EDM o taką sytuację będzie nietrudno, a w zasadzie wyjątkowo łatwo.
Potwierdzeniem tej tezy jest rzeczywistość. Funkcjonujące w CeZ Security Operating Center odnotowuje tygodniowo znaczną liczbę prób naruszeń systemów informatycznych placówek opieki zdrowotnej w Polsce.
Zagrzewanie w tej sytuacji, aby podmioty leczące pacjentów czym prędzej przystąpiły do tworzenia repozytoriów - jest działaniem nacechowanym dużą beztroską w zakresie bezpieczeństwa wrażliwych danych.
Brak komunikacji z MZ
Andrzej Cisło pisze: przysłowiowa piłka jest po stronie władz publicznych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą w znakomitej większości nie mogą podjąć się odpowiedzialnego prowadzenia repozytoriów. W świetle tego, co usłyszeliśmy od CeZ byłoby to wręcz świadomym zaniedbaniem naszej podstawowej powinności, jaką jest strzeżenie tajemnicy lekarskiej.
Tymczasem z reprezentantami zawodów medycznych nikt nie chce na niewygodne tematy rozmawiać. NRL zwraca uwagę, że na odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia w sprawach EDM czeka średnio dwa miesiące. Na ostatnie pismo, dotyczące jakże ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo danych zawartych w programach gabinetowych i archiwizacja danych likwidowanych podmiotów (wysłane 25 października 2021 r.) do dzisiaj nie ma odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Po drugiej stronie zabrakło minister Anny Goławskiej, która nie piastuje już urzędu podsekretarza stanu w MZ.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Lekarze bez znajomości polskiego. Kto odpowie za błąd w leczeniu?
lexDENT» Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT» NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT» Sprawozdania o odpadach medycznych do 15 marca. Jak dopełnić formalności?
lexDENT
-
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT -
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie