Repozytoria stan najwyższej niepewności

- Model funkcjonowania EDM z rozproszonymi repozytoriami, których mogłoby być nawet 180 tys., to poważny problem dotykający bezpieczeństwa danych wrażliwych.
- Podmioty wykonujące działalność leczniczą w znakomitej większości nie mogą podjąć się odpowiedzialnego prowadzenia repozytoriów.
- Wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo funkcjonowania rozbudowanego i skomplikowanego systemu informatycznego przez kreatorów polityki zdrowotnej jest więcej niż uzasadnione.
Andrzej Cisło podkreśla, że według schematu funkcjonowania elektronicznej dokumentacji medycznej żądanie udostępnienia EDM trafia bezpośrednio do repozytorium placówki medycznej (bez wiedzy personelu placówki lecznicy). To oczywiście słuszne założenie, bowiem obieg dokumentacji nie powinien angażować pracowników jednostek skupionych na leczeniu pacjentów.
Repozytoria cedowane na podmioty lecznicze
Taka sytuacja generować może jednak problemy związane z bezpieczeństwem przechowywanych rekordów z informacjami wrażliwymi (oczywiście kontrola człowieka takich zagrożeń nie wyeliminowałaby).
Model funkcjonowania EDM z rozproszonymi repozytoriami, których mogłoby być nawet 180 tys. – na co zwraca uwagę Andrzej Cisło – oznaczałby wieczną, nierówną walkę z półświatkiem cybernetycznym, a koszty prowadzenia tej wojny są trudne do oszacowania.
NRL w stanowisku z 25 czerwca 2021 r. zarekomendowała powstrzymanie się od budowania repozytoriów siłami podmiotów zasilających je danymi. Powinno to być zadanie władz publicznych. Reakcją na apel samorządu lekarzy i lekarzy dentystów było pismo Anny Goławskiej z września 2021 r., w którym była już wiceminister zdrowia poinformowała, że funkcję repozytoriów pełnić będą platformy regionalne.
Ataki cyberprzestępców
Wzięcie odpowiedzialności za funkcjonowanie skomplikowanego systemu przez podmiot desygnowany przez kreatorów polityki zdrowotnej jest tym bardziej uzasadnione, iż tego typu łańcuch będzie funkcjonował dopóki jego najsłabsze ogniwo nie padnie pod naporem cyberprzestępców, a przy 180 tys. różnych jakościowo elementów wprzęgniętych w EDM o taką sytuację będzie nietrudno, a w zasadzie wyjątkowo łatwo.
Potwierdzeniem tej tezy jest rzeczywistość. Funkcjonujące w CeZ Security Operating Center odnotowuje tygodniowo znaczną liczbę prób naruszeń systemów informatycznych placówek opieki zdrowotnej w Polsce.
Zagrzewanie w tej sytuacji, aby podmioty leczące pacjentów czym prędzej przystąpiły do tworzenia repozytoriów - jest działaniem nacechowanym dużą beztroską w zakresie bezpieczeństwa wrażliwych danych.
Brak komunikacji z MZ
Andrzej Cisło pisze: przysłowiowa piłka jest po stronie władz publicznych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą w znakomitej większości nie mogą podjąć się odpowiedzialnego prowadzenia repozytoriów. W świetle tego, co usłyszeliśmy od CeZ byłoby to wręcz świadomym zaniedbaniem naszej podstawowej powinności, jaką jest strzeżenie tajemnicy lekarskiej.
Tymczasem z reprezentantami zawodów medycznych nikt nie chce na niewygodne tematy rozmawiać. NRL zwraca uwagę, że na odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia w sprawach EDM czeka średnio dwa miesiące. Na ostatnie pismo, dotyczące jakże ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo danych zawartych w programach gabinetowych i archiwizacja danych likwidowanych podmiotów (wysłane 25 października 2021 r.) do dzisiaj nie ma odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Po drugiej stronie zabrakło minister Anny Goławskiej, która nie piastuje już urzędu podsekretarza stanu w MZ.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT» 104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT» Szybka diagnoza przed wizytą u lekarza. Aplikację promuje minister zdrowia
newsDENT» Specjalizacje lekarskie. Tak mają wyglądać. Projekt rozporządzenia MZ
eduDENT
-
Zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa dentystów. Jak skutecznie leczyć
techDENT -
W czasie pandemii COVID-19 wzrost powikłań ciążowych. Ostrzeżenia naukowców
newsDENT -
Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT -
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Annopol, lubelskie -
lekarz dentysta
Toruń, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie