PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Przychodzi Europejczyk do dentysty

14-03-2013, 00:01
Przychodzi Europejczyk do dentysty (foto: sxc.hu)
Przychodzi Europejczyk do dentysty (foto: sxc.hu)
NFZ opublikowało listę formalności oraz wykaz dokumentów, które musi dopełnić i przedstawić Europejczyk, a dokładniej mieszkaniec UE, aby móc skorzystać ze świadczeń medycznych na terenie Polski na podstawie przepisów o tzw. koordynacji.

Właściciel gabinetu stomatologicznego powinien taki wykaz dokładnie przestudiować, o ile przyjdzie mu leczyć obcokrajowca z innego państwa unijnego, a obcokrajowiec ten chciałby przedstawić w macierzystym kraju dowód zrealizowania usługi w Polsce, aby móc starać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia stomatologicznego.

NFZ informuje, że w pierwszej kolejności należy ustalić, czy pacjent posiada prawo do świadczeń na podstawie przepisów unijnych, a nie jest to sprawa prosta.

Pacjenta obcokrajowca, który przyjdzie do dentysty, należy poprosić o okazanie jednego z pięciu dokumentów, wydanych przez instytucję innego państwa UE (także EFTA). Są to:

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),

- Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ,

- formularz E112/S2/S3,

- formularz E123/DA1,

- poświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium Polski.

O ile okaże się, że taki pacjent będzie się legitymował jednym z wymienionych dowodów, to następnie postępować należy zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi udzielania świadczeń pacjentom uprawnionym z innych państw UE (EFTA).

Najważniejszą informacją jest ta, że pacjent, który ma prawo do świadczeń na podstawie przepisów unijnych (tzw. przepisów o koordynacji), nie podlega weryfikacji w systemie eWUŚ.

Gabinet stomatologiczny, który pomimo okazania przez pacjenta jednego z wymienionych dokumentów unijnych, dokona jednak weryfikacji w systemie eWUŚ (lub dokonał tej weryfikacji przed pojawieniem się pacjenta w placówce, co nastąpiło w wyniku automatycznej weryfikacji listy osób umówionych na bieżący dzień) i otrzyma odpowiedź pozytywną wraz z kodem autoryzacji, powinni jednak rozliczać świadczenie na podstawie przepisów o koordynacji.

System informatyczny gabinetu stomatologicznego powinien być skonstruowany w taki sposób, aby po zaewidencjonowaniu dokumentu UE (EFTA), pomimo otrzymania z NFZ kodu autoryzacji eWUŚ - umożliwiał zakwalifikowanie świadczenia do rozliczenia na podstawie przepisów o koordynacji.

Tytuł UE jest nadrzędny i świadczeniodawca powinien rozliczyć świadczenie na podstawie przepisów unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH