PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przerwa w odbywaniu kary na ratowanie zębów. Jest wyrok sądu w Bydgoszczy

Autor: miro • Źródło: expressbydgoski.pl
31-07-2022, 08:12
Przerwa w odbywaniu kary na ratowanie zębów. Jest wyrok sądu w Bydgoszczy Więzień wyjdzie na wolność, żeby wyleczyć zęby Fot. AdobeStock
Zęby więźnia wymagają natychmiastowego leczenia na wolności - uznał sąd w Bydgoszczy, zwalniając na okres trzech miesięcy Grzegorza J. z odbywania kary w więzieniu w Bydgoszczy - Fordonie.
  • U więźnia zdiagnozowano liczne ropnie okołowierzchołkowe szczęki i żuchwy, wymagające leczenia przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo - twarzowego w oddziale szpitalnym
  • Adwokaci więźnia wystąpili o odroczenie odbywania kary na trzy miesiące w celu podjęcia pilnego leczenia
  • Sąd Okręgowy w Bydgoszczy przez 10 miesięcy nie był w stanie podjąć decyzji w sprawie
  • Ostatecznie więzień będzie mógł leczyć zęby na wolności   

Walka o przeprowadzenie leczenia stomatologicznego więźnia

W czerwcu 2022 r. opisywaliśmy historię więźnia Grzegorza J., który zmaga się ze stanem zapalnym dziąseł, jego 10 zębów zakwalifikowano do ekstrakcji. 41-letni mężczyzna ma "liczne ropnie okołowierzchołkowe szczęki i żuchwy" wymagające leczenia przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo - twarzowego w oddziałach szpitalnych lub klinikach stomatologicznych. Tak jego stan opisywał Dziennik Toruński.

- Mężczyzna nie może jeść, schudł w ostatnich miesiącach ponad 10 kilogramów. Jest w trakcie szóstej już antybiotykoterapii. Każde kolejne widzenie się z nim oznacza kontakt z coraz bardziej wyczerpanym człowiekiem - podkreślał adwokat Jan Olszak, reprezentujący interesy osadzonego w rozmowie z Dziennikiem Toruńskim.

10 miesięcy oczekiwania na werdykt Sądu Okręgowego 

Opinie specjalistów na temat stanu zdrowia więźnia, przytaczane przez Dziennik Toruński potwierdzają, że Grzegorz J. ma poważne problemy stomatologiczne. Zapalenie okostnej i  ropnie realnie zagrażają jego zdrowiu. - Skoro pacjent ma do usunięcia 10 zębów, to powinien być w dobrym stanie, aby przejść taką operację. Stąd potrzeba przerwy w odbywaniu kary i przeprowadzenie zabiegu oraz leczenia na wolności - argumentowali prawnicy Grzegorza J.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zwlekał z wydaniem decyzji od października 2021 r. Sprawie nie pomagały rozbieżne opinie o stanie zdrowia więźnia. Biegli sądowi nie potrafili zająć jednoznacznego stanowiska co do warunków niezbędnego leczenia. 

Teoretycznie zabieg taki mógłby się odbyć w ambulatorium więziennym, pod warunkiem że:

  • skazany się na to zgodzi,
  • podane zostanie znieczulenie miejscowe lub ogólne - w tym przypadku zabieg nie może się odbyć bez anestezjologa,
  • zabieg powinien przeprowadzić chirurg szczękowy, a nie dentysta ogólny,
  • pacjent musi spełnić określone warunki, być w dobrym zdrowiu, potwierdzonym wynikami badań.

100 tys. zł jako zadośćuczynienie za łamanie praw człowieka?

Adwokat pacjenta zabiegał, by operacja odbyła się na oddziale chirurgii szczękowej, którego w areszcie brak. Prawnik zarzucał aresztowi łamanie praw człowieka, jako że Grzegorz J. ewidentnie nie otrzymał odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Naraża to go na ból, cierpienie, utratę godności osobistej.

Prawnik zażądał wpłacenia przez dyrekcję aresztu 100 tys. zł zadośćuczynienia na Caritas.

Jest wyrok sądu o trzymiesięcznym zwolnieniu z więzienia

27 lipca, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy udzielił trzymiesięcznej przerwy w odbywaniu kary Grzegorzowi J. w celu leczenia, które - jak stwierdzono - nie może odbyć się w warunkach więziennych.

expressbydgoski.pl informuje, że to dzięki jego publikacji sprawa przybrała taki obrót.

 - Leczenie nie może odbyć się w warunkach więziennych. Ubiegaliśmy się o to od października 2021 r. Nasz wniosek poparł również prokurator. Do pracy sądu żadnych zastrzeżeń nie mamy. W naszej ocenie to podejście Służby Więziennej przez wiele miesięcy blokowało przerwę w karze na leczenia. W tym czasie człowiek cierpiał, było zagrożenie życia i zdrowia - mówił dla portalu expressbydgoski.pl  adwokat Jan Olszak z Torunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH