PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prowadzenie praktyki stomatologicznej w pandemii

Autor: nieck • Źródło: en
05-01-2022, 14:02
Prowadzenie praktyki stomatologicznej w pandemii Meandry projektu ustawy walczącej z szerzeniem się pandemii przez pracodawców (fot. Adobe)
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 przerzuca koszty walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na właściciela praktyki stomatologicznej!
  • Zamiast stworzyć  instrumenty prawne pozwalające osobom prowadzącym działalność gospodarczą zwiększyć ochronę ich źródła przychodu przed jego całkowitą lub częściową  utratą w wyniku niespodziewanego wzrostu zachorowań na COVID-19, projekt przerzuca ciężar walki z zakażeniami na przedsiębiorcę.
  • Niestety, proponowane rozwiązania nie zachęcają pracowników do szczepień.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ma długą listę uwag krytycznych do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

Pracodawcy na pierwszej linii frontu walki z pandemią?

Przede wszystkim projekt jest nieudaną próbą uregulowania sytuacji związanej z pracą oraz korzystaniem z usług przez osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19. Zaproponowane rozwiązania nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby pracodawców i podmiotów gospodarczych. W świetle projektowanych uregulowań, to pracodawca jest obciążany wszelkimi kosztami związanymi z testowaniem i zatrudnieniem osoby, która odmówi poinformowania o ewentualnym przebyciu zakażenia lub zaszczepieniu przeciwko COVID-19.2

Co więcej zaproponowane rozwiązania nie zachęcają pracowników do szczepień. Po tylu miesiącach trwania pandemii znana jest skuteczność szczepionek w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19, dlatego Prezydium NRL  opowiada się za pilnym podjęciem prac nad poszerzaniem obowiązku szczepień, szczególnie wobec osób, wykonujących pracę lub świadczących usługi wymagające kontaktu z dużą liczbą ludzi.

Potrzebna dopracowana specustawa

Zamiast rozwiązań tymczasowych na czas epidemii, przepisy powinny być częścią  tzw. specustawy covidowej. Dotychczas większość regulacji ustawowych związanych z COVID-19 znalazła się w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CIOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Tworzenie odrębnego aktu rangi ustawowej o ograniczonym czasie obowiązywania nie sprzyja pewności prawa, przestrzega 
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Samorząd lekarski zgłasza kilka uwag szczegółowych do projektu, który stanowi próbę wyposażenia przedsiębiorców w możliwość żądania okazania przez klientów na wezwanie przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej:
- negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem,
- zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2,
- certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

SŁOWA KLUCZOWE
praktyka stomatologiczna   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH