PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prokuratura jednak będzie badać sprawy o zniesławienie lekarzy

Autor: nieck • Źródło: en
08-09-2021, 13:30
Prokuratura jednak będzie badać sprawy o zniesławienie lekarzy Walka z hejtem wobec lekarzy i lekarzy dentystów (fot. Shutterstock)
Działania samorządu lekarskiego odniosły skutek -  sprawy o zniesławienie lekarzy i lekarzy dentystów zaangażowanych w akcję szczepień przeciwko COVID-19 zyskują kategorię spraw prowadzonych z urzędu.
  •  Przez dłuższy czas składane przez NRL zawiadomienia do organów ścigania były umarzane lub traktowane jako przestępstwa prywatnoskargowe.
  • Jako takie, sprawy te  nie leżały w kręgu zainteresowania prokuratury.
  •  Samorząd lekarski wielokrotnie apelował do władz o podjęcie skutecznych działań wobec nasilającej się fali hejtu i zachowań naruszających przepisy kodeksu karnego w stosunku do lekarzy i lekarzy dentystów.

Apele NRL odniosły w końcu skutek. W piśmie z 6 września Minister Zdrowia przekazał informację z Prokuratury Krajowej, że Prokuratura Regionalna w Warszawie została zobowiązana do przeprowadzenia analizy akt postępowań pod kątem prawidłowości procedowania spraw o zniesławienie lekarzy zaangażowanych w program szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 Dodatkowo do Prokuratorów Regionalnych w całym kraju zostało skierowane pismo z wytycznymi / instrukcjami,  aby prokuratury prowadziły postępowania dotyczące zniesławienia w sprawach hejtu jako  sprawy z urzędu, nie zaś na wniosek samego pokrzywdzonego.

Lekarze i lekarze dentyści mają zyskać ochronę, skoro angażują się w walkę z COVID-19

 

Jak skomentował tę zmianę Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja  „kropla drąży skałę”, zatem teraz można się spodziewać konkretnych działań ze strony Prokuratury. Ochrona osób ratujących zdrowie i życie powinna być priorytetem, tym bardziej że osoby te angażują się w realizację programów rządowych mających zapewnić populacyjną odporność przeciwko COVID-19. Sam samorząd lekarski nie spocznie w swoich działaniach w zwalczaniu hejtu wobec medyków, podkreśla Andrzej Matyja.

Ponadto, w tym samym piśmie Minister Zdrowia zwrócił się z prośbą o podjęcie działań, które mogłyby ograniczyć kampanię dezinformacji dotyczącą szczepień przeciw COVID-19, prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Minister Zdrowia wskazał, zgodnie z opinią samorządu lekarskiego, że kampania ta nie jest poparta żadną wiedzą naukową, a tym samym stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli naszego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   NRL   prokuratura   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH