PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Program dostosowawczy a możliwość podnajmu gabinetu

04-07-2013, 00:01
Program dostosowawczy a możliwość podnajmu gabinetu (fot. Fotolia/PTWP)
Program dostosowawczy a możliwość podnajmu gabinetu (fot. Fotolia/PTWP)
Gabinety lekarskie i podmioty lecznicze, których pomieszczenia nie spełniały z końcem 2012 r. roku nowych wymagań, miały obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia w sanepidzie tzw. programów dostosowawczych. Z początkiem 2013 r.  okazało się jednak, że o ile daje on rzeczywiście możliwość dalszego funkcjonowania w dotychczasowych pomieszczaniach tym pomiotom i praktykom lekarskim, które przedstawiły program dostosowawczy, to jednak blokuje możliwość wynajmowania tych pomieszczeń, ponieważ organy sanitarne nie chcą ich opiniować pozytywnie na rzecz nowych użytkowników - zwracają uwagę prawnicy OIL w Gdańsku. 

- Jeśli program taki został zatwierdzony, działalność lecznicza może być w nim prowadzona nadal, pod warunkiem dostosowania pomieszczenia do nowych wymagań do końca 2016  r. - przypomina Iwona Kaczorowska-Kossowska z biura prawnego OIL w Gdańsku.

Taką konstrukcję prawną przewidują przepisy art. 206 i 207 ustawy o działalności leczniczej. Z początkiem 2013 roku okazało się jednak, że o ile daje ona rzeczywiście możliwość dalszego funkcjonowania w dotychczasowych pomieszczaniach tym pomiotom i praktykom lekarskim, które przedstawiły program dostosowawczy, to jednak blokuje im możliwość wynajmowania tych pomieszczeń, ponieważ organy sanitarne nie chcą tych pomieszczeń opiniować pozytywnie na rzecz nowych użytkowników.

- Uważamy, że konstrukcja programu dostosowawczego odnosi się do pomieszczenia, a nie do jego użytkownika, ponieważ program opiniowany jest jedynie w odniesieniu do rodzaju świadczeń, jakie są i mają być w nim udzielane, a nie w odniesieniu do tożsamości i kwalifikacji wnioskodawcy. Jeśli więc podmiot leczniczy uzyskał pozytywną opinię dla przedstawionego przez siebie programu, powinien móc swobodnie podnajmować użytkowane pomieszczenia innym podmiotom lub praktykom lekarskim - uważa Iwona Kaczorowska-Kossowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   program dostosowawczy   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH