Prezydium NRL przeciwko usunięciu ortodoncji z priorytetowych dziedzin medycyny

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zwraca uwagę na fakt, iż stan uzębienia jest dziś wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa a zwiększona potrzeba leczenia ortodontycznego nadal istnieje. W związku z tym zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów w tej dziedzinie dalej rośnie i nie powinna być ona wykreślana z wykazu priorytetowych dziedzin medycyny.
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny w § 1 powinna zostać przywrócona ortodoncja oraz dodane dziedziny medycyny takie jak: medycyna nuklearna, rehabilitacja medyczna, transfuzjologia kliniczna oraz położnictwo i ginekologia.
źródło: NIL
Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż ustalenie nowych dziedzin priorytetowych podyktowane jest zmieniającą się sytuacją demograficzno-epidemiologiczną kraju. Po zmianach na liście priorytetowych dziedzin medycyny została tylko stomatologia dziecięca.
Według § 2 projektu rozporządzenia lekarze dentyści, którzy zostali zakwalifikowani do obywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie ortodoncji w trybie rezydenckim przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują prawo do otrzymywania wynagrodzenia zasadniczego, o którym mowa w art. 16j ust. 2b pkt 1 i ust. 5 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514 i 567), w wysokości przewidzianej dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim w dziedzinie priorytetowej, do dnia zakończenia odbywania tego szkolenia w trybie rezydenckim.
Wśród 22 priorytetowych dziedziny medycyny zawartych w projekcie znalazła się zatem tylko stomatologia dziecięca pozostałe dziedziny to: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 7 marca 2021 r.: 126 zgonów i 13 574 zakażeń
newsDENT -
Dentysta nie jest potrzebny każdemu
newsDENT -
Kongres FDI po raz pierwszy tylko w internecie
newsDENT -
Koronawirus 6 marca 2021 r.: 145 zgonów i 14 857 zakażeń
newsDENT -
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie