Prezydium NRL o świadczeniach gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego

Stanowisko Prezydium NRL przypomina, że:
* Z uwagi na potrzeby pacjentów wymagających pilnej, bezzwłocznej pomocy oraz treść opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia „Zaleceń postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” procedury, które dominują w strukturze udzielanych obecnie świadczeń, to procedury najniżej wycenione w tabeli punktowej świadczeń stomatologicznych (procedury głównie pomocy doraźnej),
* Wspomniane zalecenia Ministerstwa Zdrowia ograniczają liczbę przyjęć do jednego pacjenta na godzinę.
* Narzucone restrykcje skutkują dramatycznie niskim poziomem możliwych do osiągnięcia przychodów gabinetu stomatologicznego udzielającego świadczeń gwarantowanych, na co nakłada się drastycznie zwiększony jednostkowy koszt udzielania świadczeń, związany m.in. z pozyskaniem środków ochrony indywidualnej, koniecznością szczegółowej dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu medycznego, dezynfekcji lub wymiany powietrza, konieczności zaspokojenia zwiększonych obecnie potrzeb zapewnienia kontaktu telefonicznego pacjentów z lekarzem dentystą (wniosek o finansowanie teleporad spotkał się z odmową).
* Narzucone zmiany wpłynęły na specyfikę świadczeń stomatologicznych, w związku z tym istnieje konieczność modyfikacji zasad rozliczeń z publicznym płatnikiem, których podstawą powinna być propozycja odpowiednich współczynników korygujących zastosowanych w stosunku do wszystkich zakresów świadczeń stomatologicznych. Prezydium NRL zgłasza gotowość do konsultacji wszelkich propozycji w celu wypracowania optymalnego modelu organizacji świadczeń na najbliższe miesiące.
* Problem niskiej wyceny świadczeń stomatologicznych zgłaszany był na długo przed jakimikolwiek wzmiankami o potencjalnych problemach epidemicznych. Korespondencja i rozmowy z NFZ w tej sprawie rozpoczęły się w początku ubiegłego roku. Wobec dokonanych zmian wycen w leczeniu szpitalnym, AOS i POZ dokonanie stosownych zmian w stosunku do lecznictwa stomatologicznego powinno być naturalną konsekwencją biegu wydarzeń.
* Wydłużenie terminu okresu rozliczeniowego dla kontraktów może być traktowane jako czynnik wspomagający wykonanie umów za rok bieżący. W przypadku świadczeń stomatologicznych nie może to jednak być jedyny środek zaradczy w powstałej sytuacji.
* Szczególnie trudna jest sytuacja stomatologicznych gabinetów szkolnych. Sprawowanie stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami jest zawieszone na mocy § 9 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 878). W świetle zbliżających się wakacji letnich i biorąc pod uwagę rozmaite scenariusze rozwoju epidemii w okresie jesiennym, realizacja choćby części rocznego limitu kontraktu wydaje się już dziś niemożliwa. Zwrócić należy uwagę, że to właśnie władzom publicznym zależało na jak największej liczbie tych gabinetów i choćby z tego względu dziwić może całkowity brak rozwiązań i propozycji dla tego typu placówek.
Więcej: NIL
Te same uwagi samorządu lekarzy i lekarzy dentystów przedstawiliśmy w materiale Dużo o stomatologii w rozmowach NRL – MZ


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT -
Będą wyższe kredyty dla studentów medycyny
lexDENT -
COVID-19: 28 proc. stomatologów oczekuje na szczepionkę
newsDENT -
Preparat odbudowujący szkliwo już w badaniach klinicznych
techDENT -
Polska firma ma umowę na technologię do produkcji szczepionki przeciw Covid-19
newsDENT -
Dziwne potrzeby włamywacza, który okradł gabinet stomatologiczny
lifeDENT -
Koronawirus 3 marca: 309 zgonów i 15698 zakażeń
newsDENT -
Kto ma załatwić mieszkańcom Kielc doraźną pomoc stomatologiczną?
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
recepcjonistka
Tychy, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Tychy, śląskie