PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy. Na co postawić i dlaczego? cz. I

ms
23-01-2017, 08:00
Dentysta – przedsiębiorcą? Jeśli tak, to jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć dotyczy wyboru formy prowadzenia działalności leczniczej. Głęboki namysł wskazany, wszak pierwszy krok determinuje szereg dalszych kwestii: od warunków lokalowych, aż po wpis podmiotu wykonującego działalność leczniczą do właściwego rejestru.

Uruchomienie działalności w formie podmiotu leczniczego:
* Podmiot leczniczy jest właściwą formą wykonywania działalności leczniczej w sytuacji, gdy lekarz dentysta zamierza podjąć współpracę z koleżankami bądź kolegami po fachu, aby zaoferować szerszy zakres leczenia specjalistycznego, bądź zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów.
* Każdy przyjmowany lekarz może podjąć działalność w zasadzie natychmiast, a więc bez konieczności wypełniania rozbudowanych formalności. Wystarczy zawrzeć umowę i niemal w tej samej chwili można przyjmować pacjentów.
* Podmiot leczniczy sprawdzi się znakomicie przy wykonywaniu kontraktów z NFZ. W tej sytuacji lekarz dentysta – przedsiębiorca może starać się o więcej niż jeden kontrakt, zaś jego wykonanie powierzyć innym dentystom, właśnie w ramach struktury podmiotu leczniczego.
* W ramach podmiotu leczniczego nie ma większych komplikacji z odpadami medycznymi, gdyż za te odpowiada podmiot, bez względu na liczbę pracujących lekarzy.
* Dokumentacja medyczna jest jedna (papierowa lub elektroniczna). Pozwala to zaoszczędzić czas, zmniejsza liczbę dokumentów w obiegu, obsługa pacjenta jest sprawniejsza. Oczywiście każdy, przyjmujący w ramach podmiotu, lekarz dentysta ma prawo i obowiązek dokonywać w niej wpisów. Dokumentacja medyczna stanowi własność podmiotu leczniczego i pacjentów, zatem odchodzący lekarze dentyści nie mają do niej prawa. Nie mogą jej w żaden sposób przetwarzać: wykonywać skanów, fotokopii, czy zabierać oryginałów.

  O co pytać warto pytać specjalistów zajmujących się obsługą podmiotów leczniczych:
- jaką formę działalności gospodarczej wybrać (działalność jednoosobową, spółkę cywilną bądź formy spółek prawa handlowego);
- jak zarejestrować podmiot u wojewody;
- o pomoc w przygotowaniu dokumentów: regulamin organizacyjny, prawa pacjenta, wzorowa dokumentacja medyczna, umowa podmiotu leczniczego z lekarzami dentystami i personelem pomocniczym;
- o warunki przeprowadzanych kontroli urzędu wojewódzkiego (prześledzenie etapów, przedyskutowanie sposobu przygotowania się do kontroli, aby przebiegła bez zarzutów i uwag).

Podmiot leczniczy, prawidłowo przygotowany do pracy, powinien przejść kontrolę urzędu wojewódzkiego bez uwag, w konsekwencji jego kolejna kontrola odbędzie się w odległym czasie. Kontrola UW nie jest kontrolą bieżącą – wykonywaną w stałych odstępach czasu. Inspekcja odbywa się najczęściej w kolejnym po rejestracji roku działalności, zaś następna w perspektywie kilkuletniej.

***

mec. Arkadiusz Jóźwik - radca prawny, specjalizujący się w prawie medycznym, w zakresie działalności leczniczej i obsługi prawnej przedsiębiorców medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii. Audytor placówek medycznych. Publicysta medyczny, publikujący m.in. do Gazety Lekarskiej i Medical Tribune Stomatologia. Autor bloga dla lekarzy stomatologów: prawodlastomatologow.pl. Pełnomocnik lekarzy w szeregu postępowań sądowych w sporach z pacjentami oraz organami administracji państwowej. Przedsiębiorca prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego i gabinety stomatologiczne Nova Dent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Zdjęcia:

POLECAMY W SERWISACH