PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Postulat: zabiegi medycyny estetycznej w gestii wyłącznie lekarzy i lekarzy dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
01-02-2021, 10:16
Postulat: zabiegi medycyny estetycznej w gestii wyłącznie lekarzy i lekarzy dentystów Zabiegi medycyny estetycznej, przez kogo (fot. unsplash)
Zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać wyłącznie praktycy posiadający odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie w tym zakresie, a więc lekarze i lekarze dentyści – postuluje Naczelna Rada Lekarska.

W stanowisku NRL czytamy m.in.:

Uporządkowanie systemu ochrony zdrowia w tym zakresie powinno się przyczynić do podniesienia standardów wykonywania zabiegów oraz ochrony zdrowia i życia pacjentów, a także w istotny sposób ograniczyłaby konieczność leczenia skutków niewłaściwego wykonania zabiegów medycyny estetycznej przez osoby niekompetentne, w nieodpowiednich warunkach lub przy wykorzystaniu nieodpowiednich narzędzi.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej uznanie zabiegów medycyny estetycznej za działalność, która może być wykonywana tylko przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty zapewni pacjentom możliwość korzystania z bezpiecznych i opartych na aktualnej wiedzy medycznej świadczeń medycyny estetycznej, wykonywanych w miejscach spełniających odpowiednie warunki i podlegających kontroli właściwych instytucji. Ponadto - ze względu na koszty leczenia powikłań, które w przypadku ich finansowania ze środków publicznych, mogą się stać coraz większym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia - uporządkowania kwestii medycyny estetycznej w Polsce wymaga również szeroko pojęty interes społeczny.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelna Rada Lekarska proponuje przyjęcie następującej definicji medycyny estetycznej: 

„Medycynę estetyczną stanowią świadczenia zdrowotne, wiążące się z ingerencją w tkanki ludzkie, udzielane przez lekarzy i lekarzy dentystów, służące przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia oraz społecznego funkcjonowania pacjenta, poprzez zmianę jego wyglądu”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   estetyka  

POLECAMY W SERWISACH