PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomoc finansowa dla rodziny lekarza dentysty zmarłego na COVID-19 - jak złożyć wniosek

Autor: nieck • Źródło: en
10-02-2021, 14:01
Pomoc finansowa dla rodziny lekarza dentysty zmarłego na COVID-19 - jak złożyć wniosek Możliwość otrzymania renty w ramach pomocy finansowej dla rodzin lekarzy walczących z pandemią (fot. Archiwum/PTWP)
Naczelna Izba Lekarska będzie przekazywać Ministerstwu Zdrowia wnioski napływające z Okręgowych Izb Lekarskich w sprawie rent specjalnych dla członków rodzin lekarzy i lekarzy dentystów zmarłych na COVID-19.

Minister zdrowia może wnioskować o przyznanie przez premiera na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z  17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych rent specjalnych owdowiałym i osieroconym członkom rodzin lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zmarli z powodu COVID-19. Oczywiście, o ile zakażenie wirusem SARS-CoV-2 miało związek z wykonywaniem zawodu.

 Dokumenty, które rodzina zmarłego powinna przesłać do właściwej Okręgowej Izby Lekarskiej:
- tabelę (lub wykaz punktowy) z danymi zmarłego lekarza oraz danymi rodziny ubiegającej się o wsparcie;
- oświadczenie, iż przyczyną zgonu był COVID-19 wraz z wyrażeniem zgody na weryfikację ww. oświadczenia, zgodnie z kartą zgonu przez organy administracji państwowej;
- zgodę na udostępnienie przez [dane właściwej OIL] zawartych w tabeli (lub wykazie punktowym) i oświadczeniu danych osobowych do Naczelnej Izby Lekarskiej, w celu udzielenia pomocy w uzyskaniu od Ministerstwa Zdrowia wsparcia finansowego dla rodzin lekarzy zmarłych na COVID-19;
- zgodę na udostępnienie przez Naczelną Izbę Lekarską,  zawartych w tabeli (lub wykazie punktowym) i oświadczeniu danych osobowych do Ministerstwa Zdrowia  w celu wnioskowania ministra zdrowia o przyznanie przez Prezesa Rady Ministrów rent specjalnych na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

NIL zwraca uwagę, że należy zweryfikować składane dokumenty również pod względem informacji, czy zmarły lekarz/lekarz dentysta był lekarzem pracującym. Przyznanie renty specjalnej dotyczy tylko i wyłącznie lekarzy/lekarzy dentystów wykonujących zawód, w tym rencistów i emerytów, ale pracujących z pacjentami (niezależnie od formy zatrudnienia).  Epidemia się nie skończyła, zatem nie ma daty końcowej składania wniosków. Nadal można dosyłać wnioski do NIL.

Przyjęcie innych świadczeń z powodu śmierci lekarza przez rodzinę nie ma wpływu na przyznanie renty.

Zweryfikowane wnioski należy przesyłać do NIL na adres: j.bizon@hipokrates.org.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH