PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podwyżki dla lekarzy w Sejmie. Czy ustawa rozwiąże konflikt

Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: Rynek Zdrowia
23-05-2022, 13:00
www.rynekzdrowia.pl
Podwyżki dla lekarzy w Sejmie. Czy ustawa rozwiąże konflikt Podwyżki minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca br. Fot. Adobestock
Kluczowe dla trwającej od długiego czasu dyskusji nad wynagrodzeniami w ochronie zdrowia obrady Sejmu. Sejm przyjmie ustawę regulującą minimalne wynagrodzenia personelu medycznego.  Pieniędzy jest  nadal za mało, by zadowolić wszystkie grupy.
  • Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, teraz dokumentem zajmie się Sejm
  • Do podziału na podwyżki wynagrodzeń 7,2 mld złotych i te kwota najprawdopodobniej nie zostanie zwiększona
  • Środowisko pielęgniarek nieusatysfakcjonowane projektem ustawy
  • Nadal nie ma zgody co do formy, w jaką miałyby przyjąć podwyżki wynagrodzeń minimalnych. Samorząd lekarski za wzrostem wycen 

Ustawa o podwyżkach w ochronie zdrowia. Na którą wszyscy liczą

1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poddało pod konsultacje społeczne projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zapisy ustawy oparte są na podpisanym porozumieniu z Zespołem Trójstronnym, zatem w  ogólnych zarysach dokument znany jest od kilku miesięcy. 

Jednak większość uwag do projektu ( napłynęło ponad sto) nie zostało przyjętych, bo resort zdrowi uznał, że wykraczają poza ustalenia z listopada 2021 roku.   

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy, 25 maja zajmie się nim sejmowa komisja zdrowia, a następnie Sejm. 

Podwyżki będą obowiązywać od 1 lipca. Rząd przeznaczył na nie 7,2 mld zł, które zostaną rozdzielone między m.in. lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów oraz personel pomocniczy. Szacowane wzrosty płac od grupy od 17 proc. do 41 proc. 

Co wydarzy się podczas prac sejmowych nad ustawą?

Największy sprzeciw wobec takiej formy projektu ustawy o płacach minimalnych wyrażają pielęgniarki. Co prawda uwzględniono m.in. wyższe przeszeregowanie dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem (o co postulowały same zainteresowane), jednak obecny kształt dokumentu  deprecjonuje pracownice z najdłuższym stażem. Nie bierze też pod uwagę  różnic między posiadanym a wymaganym wykształceniem na danym stanowisku.

Niezadowoleni są też lekarze, którzy walczą m.in. o wzrost współczynnika.

Przedstawiciele samorządów i związków zawodowych zapowiadają, że  będą przekonywać parlamentarzystów do swoich poprawek. 

Natomiast resort od początku podkreśla, że daje 7,2 mld i w tych granicach chce się poruszać, podczas gdy poprawki do projektu ustawy pociągają za sobą konieczność dołożenia co najmniej kilku miliardów.

W opinii samorządowców,  podwyżki powinny się odbyć poprzez wzrost wyceny świadczeń.  Zatem kwestia formy finansowania pozostaje otwarta.

Najbliższe tygodnie będą więc kluczowe: dla Ministerstwa Zdrowia, które musi pokazać, czy odrabiając lekcję z ubiegłego roku, udało się mu zbudować szerokie porozumienie ze środowiskiem, ale też dla medyków, którzy muszą zdecydować, czy gotowi są pójść na zaproponowane ustępstwa. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sejm   wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH