PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód?

15-01-2013, 00:03
Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód? (foto: sxc.hu)
Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód? (foto: sxc.hu)
Minister zdrowia uruchomił akcję informacyjną, z przekazu której pacjenci mogą wywnioskować, że aby móc skorzystać z leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - wystarczy pójść do lekarza, mając w głowie swój PESEL. Nic bardziej mylnego.

Zalety systemu Elektronicznej Weryfikacji Ubezpieczenia Świadczeniobiorców - to jedno, a przepisy - drugie.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia protestuje przeciwko upraszczaniu obowiązków leżących po stronie pacjentów i wskazuje na przepisy, które w tym zakresie są bezwzględnie precyzyjne.

Bożena Janicka, prezes PPOZ wylicza, że aby uzyskać potwierdzenie prawa do świadczeń w systemie eWUŚ pacjent zobowiązany jest posiadać przy sobie jeden z dokumentów:

- dowód osobisty,

- paszport,

- prawo jazdy,

- w przypadku osób do 18 roku życia legitymację szkolną.

(art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - u.ś.o.z.)

Na wypadek, gdyby istniała konieczność złożenia oświadczenia o prawie do świadczeń osoby małoletniej, dokument poświadczający tożsamość musi mieć też przedstawiciel ustawowy, bądź opiekun dziecka.

A co jeśli stosownych dokumentów nie ma?

Jeśli dziecko nie ma dokumentu tożsamości (tak jest w przypadku wielu dzieci, które nie poszły jeszcze do szkoły) - to nie istnieje możliwość sprawdzenia statusu dziecka w systemie eWUŚ, bądź odebrania oświadczenia. W tej sytuacji, zgodnie z ust. 1 art. 50 u.ś.o.z, należy okazać kartę ubezpieczenia zdrowotnego dziecka (jeśli została wydana), bądź dokument o przyznaniu dziecku świadczeń decyzją wójta, ewentualnie burmistrza lub prezydenta miasta (jeśli taka zapadła).

A co jeśli stosownych dokumentów nie ma?

Jeśli i tych dokumentów brakuje, to zgodnie z art. 2 40 u.ś.o.z. należy żądać poświadczenia zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

Jeżeli świadczenie na rzecz dziecka ma być sfinansowane z budżetu państwa, należy zapytać o dokument potwierdzający obywatelstwo dziecka (np. odpis skrócony aktu urodzenia).

Jeśli świadczenie ma być udzielone pacjentowi na podstawie przepisów o koordynacji, to powinien on zabrać ze sobą kartę europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego wydaną przez instytucję zagraniczną, bądź poświadczenie o prawie do świadczeń wydane przez NFZ (art. 52 i 53 u.ś.o.z.).

A co jeśli pacjent ma szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej?

W celu ich potwierdzenia pacjent powinien zabrać ze sobą, w zależności od uprawnień:

- legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi

- legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu

- książeczkę wojskową

- książkę inwalidy wojennego lub wojskowego

- legitymację osoby represjonowanej

- dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu - funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej

- legitymację osoby poszkodowanej poza granicami państwa

- dokument potwierdzający uprawnienia związane z chorobami poazbestowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   eWUŚ   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.