PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Po co GUS dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów?

Autor: miro • Źródło: ms
16-08-2017, 07:12
Po co GUS dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów? GUS chce danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Trudno dociec czym kierowali się urzędnicy GUS, wnioskujący o dane osobowe gromadzone przez Centralny Rejestr Lekarzy i Lekarzy Dentystów. Prezydium NRL protestuje.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017 - zakłada, że Naczelna Izba Lekarska ma raz w roku przekazywać z CRL do GUS dane jednostkowe o lekarzach i lekarzach dentystach, chodzi o: numer PESEL, imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, numer prawa wykonywania zawodu, rodzaj i stopień posiadanej specjalizacji, informacje o skreśleniu z listy rejestru.

Nie ma wątpliwości, że to są dane osobowe.

Tymczasem m.in. uregulowania unijne zakładają, że ujawnienie danych osobowych, o które występują organy publiczne, powinno być uzasadnione, mieć charakter wyjątkowy, nie powinno dotyczyć całego zbioru danych, ani prowadzić do połączenia zbiorów danych, ponadto przetwarzanie otrzymanych informacji osobowych powinno być zgodne z celami przetwarzania.

Naczelna Izba Lekarska sprzeciwia się przekazywaniu danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów zamiast danych statystycznych, przygotowanych w oparciu o dane CRL. W ocenie Prezydium NRL, cele statystyczne można zrealizować bez przekazywania danych osobowych.

Stanowisko Nr 48/17/P-VII z 11 sierpnia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   statystyka   GUS  

POLECAMY W SERWISACH