PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS

Autor: miro • Źródło: ms
04-01-2021, 07:44
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS Marcin Krufczyk (fot. DZ)
Marcin Krufczyk, postać znana w branży stomatologicznej, lekarz dentysta, właściciel gabinetu dentystycznego Dentysta.eu - zbiera podpisy koleżanek i kolegów po fachu pod petycją o zwolnienie z ZUS dentystycznych praktyk lekarskich.

Tymczasowe zwolnienie z opłaty ZUS działalności PKD 86.23.Z (praktyka lekarska dentystyczna):
- ma pomóc w zapewnieniu pacjentom wyższego stopnia bezpieczeństwa podczas wizyty stomatologicznej;
- zniweluje, powstałe wskutek pandemii, zaległości w dostępie do wielu z oferowanych usług;
- pozwoli na ocalenie gabinetów stomatologicznych (wraz z zatrudnionym personelem) stojących na skraju bankructwa lub zmotywowanie do zwiększonej dbałości o wyposażenie w sprzęt zwiększający bezpieczeństwo sanitarne, na które gabinety nie zdołały odłożyć środków. 

Marcin Krufczyk, pisząc petycję, ma na uwadze dobro pacjentów, gdyż ewentualne kwoty zwolnienia z ZUS zapewnią możliwości rozwojowe i ochronę przed upadkiem działalności placówek świadczących usługi stomatologiczne.

Autor petycji zwraca uwagę na fakt, że lekarze dentyści narażeni są na wysokie ryzyko ekspozycji na czynniki zakaźne (COVID-19). W tej sytuacji konieczne jest stosowanie specjalistycznych systemów ochronnych (systemy i urządzenia do dezynfekcji powietrza w gabinetach stomatologicznych, certyfikowana odzież spełniająca kryteria ochrony biologicznej EN 14126). W branży stomatologicznej nie ma możliwości realizowania świadczeń w formule telekonsultacji.

W tej sytuacji trudno zrozumieć zastosowanie zwolnień ZUS w innych branżach, w których ryzyko narażenia jest wielokrotnie niższe lub żadne jak w przypadku np. PKD 59.12.Z (postprodukcja video) lub przy możliwej zdalnej komunikacji: 85.59.A (nauczanie języków) czy branży taksówkarskiej.

Treść petycji tutaj

Podpisy pod petycją zbierane są tutaj

Petycja zaadresowana została do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jej treść skierowana została także do Centrali ZUS, Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZUS   gabinet stomatologiczny   Marcin Krufczyk  

POLECAMY W SERWISACH