PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Paragony: zmiany od października

05-09-2013, 00:01
Paragony: zmiany od października (fot. Fotolia)
Paragony: zmiany od października (fot. Fotolia)
Od 1 października zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące kas rejestrujących, zgodnie z którymi na paragonach musi pojawić się m.in. jednoznacznie identyfikująca nazwa zakupionych towarów. O temacie szeroko informowaliśmy na portalu infoDENT24.pl

Polska Izba Handlu przypomina, że od 1 października podatnicy muszą stosować się do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia 2013, jednak Ministerstwo Finansów wprowadziło okres przejściowy, który kończy się 30 września, więc już od 1 października stosowanie się do nowych przepisów jest konieczne.

Zmiany, jakie zaszły w prawie to: paragon powinien zawierać nazwę PARAGON FISKALNY", powinien zawierać wartość rabatów lub narzutów, o ile występują oraz NIP nabywcy, ale tylko w przypadku, gdy klient tego zażąda.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obecnie używana kasa nie ma funkcji wpisywania NIP-u nabywcy. Wymóg umieszczania NIP-u na żądanie dotyczy tylko kas, które już posiadają taką możliwość. Kasa pozbawiona tej funkcji może być używana aż do jej zużycia.

Ponadto, paragon powinien zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację".

PIH wyjaśnia jednak, że dopuszczalne jest stosowanie skrótów. Ustalenie odpowiedniego opisu należy do przedsiębiorcy, jednak musi on jednoznacznie wskazywać dany produkt. Nazwa towaru musi z jednej strony umożliwić konsumentowi rozpoznanie zakupionego konkretnego produktu, z drugiej strony powinna pozwalać organowi podatkowemu na określenie prawidłowej stawki VAT za ten artykuł. Wymóg ten wyklucza możliwość stosowania nazw grup towarów. Nazwy określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów. Przepisy powinny być stosowane odpowiednio do możliwości technicznych kasy, nie ma obowiązku wymieniania kasy - może to skutkować mniej szczegółowym prowadzeniem identyfikacji w zależności od tego na co powala używany sprzęt, ale musi zapewniać on prawidłowe przyporządkowanie do stawek VAT.

Źródło: www.dlahandlu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   paragon   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH