PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent uprzywilejowany, zwróć uwagę czy nie siedzi taki w poczekalni

24-05-2013, 00:01
Pacjent uprzywilejowany, zwróć uwagę czy nie siedzi taki w poczekalni (foto: sxc.hu)
Pacjent uprzywilejowany, zwróć uwagę czy nie siedzi taki w poczekalni (foto: sxc.hu)
Osoby, którym przyznano tytuł Zasłużony Honorowy Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, a także inwalidzi wojenni, wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, także stomatologicznych poinformował Igor Radziewicz Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta.

Oczywiście chodzi o świadczeniodawców posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Możliwość korzystania poza kolejnością z usług stomatologicznych, oznacza, że świadczeniodawca powinien przyjąć pacjenta w dniu zgłoszenia. W przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca powinien wyznaczyć inny termin poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Informacja o tego typu uprawnieniach powinna być zamieszczona zarówno w miejscach rejestracji pacjentów, jak i w gabinetach stomatologicznych. Obowiązek taki wynika z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484).

Natomiast podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej kombatantom poza kolejnością jest art. 47c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

Patrz także:

Kto do stomatologa bez kolejki

Zanim przyjmiesz pierwszego pacjenta kontraktowego

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   rzecznik praw pacjenta   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH