• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent małoletni - jak go informować?

16-11-2012, 06:11
Jak informować pacjenta małoletniego? (źródło: sxc.hu)
Jak informować pacjenta małoletniego? (źródło: sxc.hu)
Zgodnie z art. 31 ust. 7 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, lekarz ma obowiązek wysłuchać opinii pacjenta, który nie ukończył szesnastego roku życia. Jeżeli chodzi o wyjaśnienia dotyczące leczenia pacjenta małoletniego, lekarz musi informować jedynie jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego. Pacjent ma prawo uzyskać informacje dotyczące stanu zdrowia i proponowanego leczenia, powinny być one jednak dostosowane do jego wieku i dojrzałości.

 

Małoletnią jest osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.Wyjątkiem będzie osoba, która po ukończeniu 16 roku życia, a przed ukończeniem 18 roku, zawarła za zgodą sądu związek małżeński.
Pacjent małoletni pyta
Prawem pacjenta małoletniego jest przede wszystkim prawo do informacji. Kształtuje się ono różnorodnie, w zależności od wieku małoletniego.

Gdy pacjent nie ukończył 16. roku życia, lekarz jest zobowiązany do udzielenia przystępnej informacji o stanie zdrowia pacjenta małoletniego, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu jego przedstawicielom ustawowym. Są to rodzice, względnie inni prawowici opiekunowie. Podobnie przedstawia się możliwość uzyskania przystępnej informacji o zabiegach pielęgniarskich, uzyskiwanej od pielęgniarki lub położnej.
Pacjent małoletni nalega
Pacjent, który nie ukończył 16 roku życia, ma jednak ograniczone prawo do informacji. Jest to tak zwana informacja częściowa, udzielona jedynie w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego.

Nie wolno zapominać, że pacjentom, którzy nie ukończyli 16 roku życia, lekarz musi przekazać informację o zakresie niezbędnym do prawidłowego przeprowadzenia i kontynuowania czynności leczniczych. W praktyce, dotyczy to najczęściej informacji dotyczących następstw wynikających z niezastosowania się do wytycznych w trakcie leczenia (zabiegi ortodontyczne, implantologia, wybielanie).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   prawa pacjenta   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.