• Afera korupcyjna w Stanach Zjednoczonych, w której główną rolę gra ortodona - właściciel kilku klinik stomatologicznych.
  • Dentysta za łapówki próbował zmieniać prawo, które narzucało ortodontom ograniczenia.

Benjamin Burris, były lekarz dentysta  z Arkansas, został skazany na rok i jeden dzień więzienia, a następnie rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i dozór kuratora. 50-letni ortodonta ma również zapłacić grzywnę w wysokości 157, 5 tys. dolarów.

Łapówka za prace nad przepisami korzystnymi dla ortodontów

We wrześniu 2021 r. ortodonta przyznał się, że zapłacił łapówki byłemu senatorowi stanu Jeremy'emu Hutchinsonowi w zamian za ustawę, która przyniosła korzyści jego klinikom dentystycznym.

Od lutego 2014 r. do listopada 2016 r. Burris był właścicielem kilku klinik ortodontycznych w Arkansas. W lutym 2014 roku spotkał się na  kolacji z senatorem Hutchinsonem (byłym prawnikiem), którego chciał zatrudnić jako swojego  radcę prawnego. Jak przyznał w sądzie był to sposób na zdobycie wpływu na działania legislacyjne. Konkretnie chciał doprowadzić do zniesienia ograniczeń dotyczących pracy ortodontów.

Hutchinson otrzymywał 5 tys. dolarów miesięcznie, co miało być rekompensatą za wykonaną pracę.

Zlecenie zostaje wykonane

W styczniu 2015 r. Hutchinson przedstawił w senacie stanu Arkansas projekt ustawy regulującej funkcjonowanie praktyk stomatologicznych. W kwietniu 2015 r. i we wrześniu 2015 r. Hutchinson złożył projekt przepisów znoszących  specjalne  ograniczenia nałożone na ortodontów.

W 2016 r. Burris narzekał w wiadomościach SMS do Hutchinsona, że pieniądze zapłacone  senatorowi nie przyniosły oczekiwanych przez niego rezultatów. W  marcu 2017 r.  ustawa weszła w życie.

W 2018 r. Hutchinson, oskarżony o oszustwa podatkowe, zrezygnował ze stanowiska senacie.  Natomiast Burris sprzedał swoje kliniki i w 2017 r. i przeniósł się na Florydę.