• Czy koszt leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym może obciążać pacjenta? Takie pytanie trafiło do Rzecznika Praw Pacjenta.
  • Co mówi prawo o kosztach narkozy - w przypadku leczenia stomatologicznego „na NFZ”?
  • Jaki jest koszt podania narkozy w komercyjnym leczeniu stomatologicznym? 

Co z opłatami za leczenie stomatologiczne pod narkozą?

O ile pacjent korzysta ze świadczeń zdrowotnych gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) i są wskazania medyczne do podania znieczulenia ogólnego (narkozy) przy wykonywaniu świadczenia stomatologicznego, to koszt takiej procedury jest finansowany ze środków publicznych. Pacjent nie może być obciążony kosztem podania narkozy – zapewnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Kto nie zapłaci za leczenie stomatologiczne pod narkozą

Ogólna zasada to jedno, nakłada się na nią koszyk świadczeń gwarantowanych. Z niego natomiast wynika, iż pacjentowi nie należy się narkoza u dentysty „na żądanie”.

NFZ refunduje znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń stomatologicznych (oczywiście jeżeli wynika to ze wskazań medycznych):
- wszystkim dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym do ukończenia 16. roku życia;
- dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym od ukończenia 16. do ukończenia 18. roku życia;
- osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18. rok życia.

Podstawą do tych świadczeń jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Kto musi zapłacić za leczenie stomatologiczne pod narkozą, i ile

Pozostałe osoby, chcąc skorzystać ze świadczeń stomatologicznych pod narkozą (chociażby ze względu na dentofobię) musi wybrać lecznicę świadczącą usługi komercyjne.

Nie można liczyć  na dopłatę za narkozę w przypadku świadczeń realizowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje bezwzględny zakaz łączenia procedur komercyjnych z finansowanymi przez NFZ.

Dobrym przykładem jest dość powszechna chęć dopłacania przez pacjentów za lepsze materiały stomatologiczne (wypełnienia). Publiczny płatnik zdecydowanie nie zgadza się z takim scenariuszem. Co więcej, w ramach jednego świadczenia (pobytu w gabinecie) nie można zrealizować komercyjnej usługi, chociażby ta była wskazana ze względów medycznych. Takie sytuacje, uderzające w prawa pacjentów,  były nawet przedmiotem sporów sądowych.

Póki co osoby, którym nie przysługuje leczenie stomatologiczne pod narkozą, muszą przeliczyć pieniądze i udać się do dentysty leczącego poza NFZ (komercyjnie).

Nie jest to usługa tania:
- znieczulenie ogólne (pierwsza godzina): 600 -1250 zł, kolejne 30 min - do 600 zł,
- konsultacja anestezjologa: 250 zł,
- pozabiegowa opieka anestezjologiczna: 200 zł,
- pobyt w pokoju pozabiegowym: 100 - 150 zł.