OIL w Warszawie ostro protestuje przeciw zaostrzeniu kar za tzw. błędy medyczne

W apelu Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, czytamy:
... działając na podstawie art. 5 pkt 14, 15, 16 oraz 20 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich, w związku z § 9 pkt 4 Regulaminu Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie stanowiącego załącznik do Uchwały nr 16/Z-VIII/18 XXXVIII Sprawozdawczo-Wyborczego Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie, stojąc na straży godnych warunków wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz mając na względzie kluczową rolę wzajemnego zaufania pomiędzy lekarzami i pacjentami wzywa Władze Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego zaprzestania forsowania zmian w kodeksie karnym, powodujących zaostrzenie odpowiedzialności karnej za tzw. błędy medyczne.
Oczekujemy, że ten kierunek zmian w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów zostanie trwale zaniechany.
Wyczerpujące dane naukowe z wielu krajów świata wskazują, że zaostrzanie kar za tzw. błędy medyczne nie sprzyja promowaniu bezpieczeństwa pacjentów, utrwalając system patologicznych represji na systemie ochrony zdrowia.
Za przejaw cynicznej arogancji i hipokryzji uznajemy forsowanie powyższych przepisów po tygodniach epatowania fałszywą wdzięcznością dla pracowników ochrony zdrowia za trud ich codziennej pracy w warunkach pandemii COVID-19.
Za groteskowy i anegdotyczny uznajemy również luźny związek tytułu ustawy z zawartymi w niej rozwiązaniami w obszarze prawa karnego, w szczególności w zakresie karania lekarzy za tzw. błędy medyczne.
Nadmieniamy, że jako samorząd zawodowy, uchwalający prawo dla swoich potrzeb, pozostajemy zażenowani poziomem merytoryczno-organizacyjnym procesu legislacyjnego.
Wobec nieakceptowalnego kształtowania warunków wykonywania zawodu w Polsce, nie dysponujemy argumentami, by zniechęcać lekarzy do emigracji – nie będącej emigracją stricte zarobkową, ale formą ratunku przed bezprecedensowymi w krajach cywilizowanych przepisami, będącymi w istocie przejawem braku zrozumienia właściwego modelu opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem. Projektowane brzmienie przepisów spowoduje również – w naszej ocenie – migracje pacjentów i ich rodzin za terapiami ratującymi zdrowie i życie ale obarczonymi dużym ryzykiem i mogącymi skutkować – w przypadku niepowodzenia – karą pozbawienia wolności dla Medyka.
Więcej: izba-lekarska.pl

-
Małopolska: NFZ poszukuje dentystów chętnych do podpisania kontraktu
newsDENT -
Henry Schein: dentyści powinni móc szczepić przeciwko COVID-19
newsDENT -
MZ: stażyści mogą kwalifikować do szczepień
lexDENT -
FDI: w Dzień Kobiet o dentystkach na całym świecie
newsDENT -
Używanie określenia klinika - przewinieniem zawodowym
lexDENT -
OZZL: współczynnik pracy dla specjalistów 1,31 to faktycznie obniżka
bizDENT -
Poszukiwane aktualne opracowania, opisujące stan zdrowia jamy ustnej dzieci
eduDENT -
Zmarła stomatolog Halina Wołłowicz-Hołownia uczestniczka, Powstania Warszawskiego
newsDENT
-
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Sprawozdania o odpadach do 15 marca
lexDENT -
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Ścinawa, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie