PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Od kiedy liczyć odsetki od kwoty zadośćuczynienia. Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia wykładnię

Autor: miro • Źródło: RPP
23-08-2022, 06:28
Od kiedy liczyć odsetki od kwoty zadośćuczynienia. Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia wykładnię Od kiedy należy liczyć odsetki w sprawie zadośćuczynienia Fot. AdobeStock
Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta zadośćuczynienie powinno zostać wypłacone niezwłocznie po tym, gdy poszkodowany pacjent wezwie do zapłaty podmiot zobowiązany. RPP powołuje się przy tym na wyrok Sądu Najwyższego.
  • Odsetki mają motywować dłużnika do jak najszybszego spełnienia świadczenia - przypomina Rzecznik Praw PacjentaTakiej funkcji nie pełniłyby gdyby były naliczane od daty zapadłego w sprawie wyroku
  • Rzecznik Praw Pacjenta opowiada się za naliczaniem odsetek od chwili pojawienia się takiego żądania
  • RPP wskazuje w jakim wyjątkowym przypadku możliwe jest naliczanie odsetek od daty wyroku  

Jaki jest sens naliczania odsetek od momentu wydania wyroku

Odsetki mają motywować dłużnika do jak najszybszego spełnienia świadczenia - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zasądzenie odsetek od chwili wyroku prowadzi w praktyce do ich umorzenia za wcześniejszy okres. Jest to nieuzasadnione uprzywilejowanie dłużnika – uważa RPP. W jego ocenie, naliczanie należnych odsetek od momentu pojawienia się wyroku byłoby słuszne w sytuacji, gdyby sąd ustalił, że zadośćuczynienie odpowiada rozmiarowi krzywdy istniejącej dopiero w chwili wyrokowania. Tak z reguły nie jest.

Kiedy jest możliwe zasądzenie odsetek od daty wyroku

RPP wskazał na wyrok Sadu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 r. (sygn. II CSKP 1301/22). W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy podkreślił, że zasądzenie odsetek od zadośćuczynienia od daty wyrokowania jest możliwe tylko w jednej sytuacji. Chodzi o sytuację, gdy przyznane przez sąd zadośćuczynienie jest wyższe niż zadośćuczynienie odpowiednie na dzień wezwania zobowiązanego do zapłaty przez osobę poszkodowaną.

Sąd powinien w takim przypadku precyzyjnie ustalić, w jakiej wysokości zadośćuczynienie było należne pacjentowi na dzień wezwania pozwanego (świadczeniodawcy) do zapłaty. Sędziowie powinni także stwierdzić czy wysokość tego zadośćuczynienia różniłaby się od zadośćuczynienia przyznanego w terminie wydania wyroku. Tego jednak w sprawie, do której odnosi się RPP - nie zrobiono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   rzecznik praw pacjenta   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH